Dotaz 1410

Dotaz, 16. 1. 2010

Dobrý den - paní doktorka na interně mi napsala do papírů po EKG s dobrým výsledkem také, že mám neurovegetativní labilitu a neurovegetativní dystonii. Nevím, co to znamená a prosila bych ty pojmy vysvětlit. Také mám už 2 roky stále sucho v ústech a okoralé rty - zejména v nočních a časných ranních hodinách s tím mám největší problémy - sucho v ústech mě budí, musím mít neustále u postele vodu, ale propláchnutí nic moc nevyřeší, za chvíli se budím znovu a znovu, musím otevírat dveře i v mrazivém počasí a pouštět studený vzduch dovnitř, ale jenom se uleví, nic se tím nespraví, naopak pak nastydnu na páteř atd. Přes den jsou problémy trochu mírnější a zmírní je častá konzumace ovoce, zejména mandarinek. Tento problém mi vznikl před 2 roky a poprvé jsem ho měla při prodělávání virozy, kdy jsem měla nemocné průdušky, rýmu a trvalo mi dlouho než jsem se z toho dostala. Nyní trpívám suchem v ústech a suchými až okoralými rty někdy více, někdy méně, někdy je to až nesnesitelné. Je mi 60 let. Problémy se sliznicemi mám však jen v horní části těla - co se týká hlavy - v ústech, nose, také ušní maz se mi tvoří málo a z uší pak vatovými tyčinkami vytahuji škvarky seschlého mazu odněkud z hloubky ucha, protože mě to tam svědí. V dolní partii těla nemám problém žádný, tam mi sliznice fungují normálně. Nevím, co s tím dělat a co by mi pomohlo. Děkuji za radu. Marie

MUDr. Iva Pončáková, 16. 1. 2010

Milá Marie,
neurovegetativní labilita znamená, že na emoční nebo jiné stresové podněty reaguje vaše tělo více, než je běžné. Více se zrychlí nebo zpomalí puls, vylítne tlak, klesne tlak, zrudnete, zblednete, potíte se podobně.
Suchost sliznic může souviset s nedostatečným příjmem tekutin nebo s příliš ruchým vzduchem v bytě. také to může být projev některých nemocí.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.