Dotaz 1439

Dotaz, 10. 2. 2010

Dobrý den, paní doktorko. Moc Vás prosím o radu. Mám 6měsíční dcerku, kterou zatím kojím, před týdnem jsme zavedly zeleninové příkrmy. U dcerky se cca od 2 měsíců objevil problém s krví ve stolici, který pokračuje dosud. Pediatr nás vyslal na koloskopii a také jí vyšetřili na alergii na kravské mléko. Alergie z krve nebyla potvrzena. Gastroenterolog ale zjistil alergickou kolitidu. Doslovně ve zprávě stojí: koloskopie: Olympus GIF XP 20 zaveden do 10 cm, sliznice růžová, patrna lymfonodulární hyperplasie, která je příznačná pro alergickou kolitidu. Závěr: enterorrhagie jako projev alergické kolitidy u dítěte s vyšším rizikem alergie (matka alergická na roztoče, plísně, psy, kočky a kakao). Tento typ alergie nemívá pozitivní protilátky proti KM, protože se jedná o reakci zprostředkovanou eosinofily nebo IV. typ alergické reakce. V případě nutnosti umělé výživy mlékem je indikováno podání extenzivních hydrolyzátů. Zavádět další nemléčné příkrmy - vždy jeden nový, aby mohla být zaznamenána event. reakce.
Prognóza milk breast milk kolitidy je dobrá, kojit dále. Z této zprávy vlastně nic nevím, ani lékař se nevyjádřil, o co vlastně jde. Řekl jen to, že je dcera alergická, na něco, co sním. A řekl, že mám začít dávat nemléčné kaše rozdělané ve speciálním mléku pro alergiky. Přijde mi to divné, když alergie na kravské mléko nebyla prokázána. Také jsem se ho ptala na lepek, on řekl, že ony kaše mám zvolit právě s lepkem. Nevím, jaké je nejnovější doporučení ohledně lepku. Pediatr mi totiž tvrdí, že mám okamžitě dát dceři piškoty dřív, než ukončí 6. měsíc, aby pak neměla celiakki. Osobně mi piškoty nepřijdou vhodné stejně jako dětské sušenky. Dále nevím, jestli mám podávat jogurty. Pediatr mi prvně říkal, že máme jogurt zkusit, po zprávě z gastroenterologie mi řekl, ať jí ho raději nedávám, že počkáme do roka, pak že by měla alergie odeznít. A kaše podle něj mám dávat rýžové a ne rozdělané ve speciálním mléce, jak říkal gastroenterolog. Takže vůbec nevím, co si o tom mám myslet. Vyroste dcera z oné alergie? A neměl by nás pediatr vyslat na dětskou alergologii nebo vyšetřit mě, když já dceři ten údajný alergen předávám? Můžete mi prosím poradit? A také čím nahradit jogurty? Kozí mléko asi nebude to pravé a sójové výrobky jsou také alergenní, že? Dcera jinak výborně prospívá, je velmi živá a energická, moc toho nenaspí, měří 64 cm, váží 66510 g, porodní váha 3360 g a délka 51 cm. Velmi děkuji za radu. S pozdravem Šárka.

MUDr. Iva Pončáková, 10. 2. 2010

Milá Šárko,
problém vaší dcery je patrně alergický zánět střev, který mohly vyvolat zeleninové příkrmy. Vzhledem k řadě nejasností a protichůdných doporučení bych doporučovala konzultaci u dětského gastroenterologa, kterého požádejte o jasný návod, co máte dítěti dávat.
Bylo by například možné se vrátit k plnému kojení a vyčkat, ale znovu říkám, je to složitější a v takto krátkém pojednání není možno situaci podrobně probrat.

Zdravím van
Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.