Dotaz 149

Dotaz, 8. 8. 2007

Dobry den, pane doktore, vyhledala jsem tuto stranku, protoze citim, ze potrebuji pomoc.
Projevuje se mi nejspis alergie - ale vubec nevim na co - spise jen tusim - bud plisen, kterou mame za skrini nebo kocka. Obe varianty jsou mozne, ale jistota bude az asi test. Horsi je, ze ja jsem v UK a tady je to s tim testovanim o dost slozitejsi, musim cekat mozna i mesic na vysetreni v odborne klinice, kde testy provadeji.
Ja jsem mela pred zkouskami a byla jsem take na dovolene - proto jsem to zatim neresila.
Moje priznaky jsou nejspis uz rok, ale protoze se stupnuji a dokonce pribyvaji, musim to resit, nemuzu takhle dal fungovat.
Mam rymu, nekdy vodnatou, nekdy hustou - jako zacpany nos, svedeni v krku, usich (velmi neprijemne) a ted naposledy pribylo svedeni kuze na zadech (bohuzel v miste, kam si nedosahnu, takze hrozne trapeni) a to nejhorsi nakonec - kasel a pri nadechu citim chrceni a drazdeni ke kasli, dycham proto radsi jen napul.

Je mozne, ze se mi alergie muze projevit v 24 letech meho zivota, kdyz pred tim jsem byla jak rybka?
Prosim, poradte mi, jak to chodi u nas v CR, premyslim o zakoupeni letenky a radnem az mimoradnem vysetreni?
Sportuji cely zivot a posledni dobou zacinam pozorovat, ze po aerobnich aktivitach kaslu vice.
S milym pozdravem
Mirka = predem dekuji za odpoved

MUDr. Iva Pončáková, 8. 8. 2007

Milá Mirko,
Alergie se může projevit kdykoliv během života.
Vy pravděpodobně máte alergii na kočku nebo plíseń, jak jste správně usoudila. Může se jednat i o něco dalšího, to zjistí teprve testy. Máte pravděpodobně i astma. Na výsledky testování ale není třeba čekat, musíte se léčit a to hned. Sprej do nosu, inhalační léky a celkově antihistaminika. Vyšetření spirometrie - funkce plic - je taky možné provést okamžitě.
Dobré by bylo zlikvidovat plíseń a vystěhovat kočku.
Čekací lhůty na alergologické vyšetření jsou u nás vesměs také dost dlouhé, 1-3 měsíce, ale pokud máte akutní příznaky, musí Vám poskytnout pomoc praktický lékař nebo pohotovost. Pokud jimi navžená léčba nepomůže, pak Vás odešlou k alergologovi s žádostí o přednostní vyšetření.

Zdravím van


Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.