Dotaz 15

Dotaz, 11. 6. 2007

Dobrý den.
Už od střední školy trpím alergickou rýmou, během těhotenství mých dvou dětí se mi alergie zklidnila a dalo i říct přešla, ale tomu nejmladšímu synovi bude 2 roky a alergie je zase zpátky, jsem už objednaná na alergologii, ale chtěla jsem se zeptat, co udělají kapky proti rýmě s nosní sliznicí, když ty kapky užívám pořád hlavně večer když jdu spát, tak se mi naplní nos a nemůžu dýchat, mám pocit že bez kapek do nosu už bez nich nemohu být. Martina

MUDr. Iva Pončáková, 11. 6. 2007

Změny alergických projevů během těhotenství a po něm jsou celkem běžné.
Ptáte se na vliv nosních kapek na sliznici, ale nepíšete, o jaké se jedná. Kapky s vazokonstrikčním účinkem (např Sanorin, Nasivin...) by se měly používat nejdéle týden. Potom mohou stav spíše zhoršit. Ostatní protialergické kapky se používají klidně měsíce i roky, sliznici nepoškodí. Nezapomínejte ale i na režimová opatření - vyhýbat se kontaktu s alergenem, oplachovat si nosní sliznici Vincentkou ve spreji - čistě pro mechanické umytí pylových zrn z ní.
K léčbě místní nezapomínejte také přidat léčbu celkovou - nějaké antihistaminikum - např Aerius, Xyzal, Zyrtec, Claritin. Po sedmi tabletách se dají koupit i bez receptu. Alergolog Vám je potom jistě předepíše.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.