Dotaz 157

Dotaz, 16. 8. 2007

Dobrý den, naše obě děti (15 a 9 let) jsou od malička alergici, my s manželem nikoliv, ale oba v rodinách alergie máme (naše sestry). Děti trpí pylovou alergií, letos si asi užili všichni pylaři, u dcery mám podezření na roztoče a pyly, jelikož jsem vypozorovala, že jakmile začne topná sezona, nevětrá se, doma je stálá teplota, dcera začne "marodit". Kýchání, vodnatý výtok, která jí teče téměř pořád, bolesti hlavy, někdy má i zvýše. teplotu 37. Na podzim jdeme k alergologovi na nové testy. Můj dotaz zní: Co všechno mohu v bytě udělat, abych dceři ulevila od problémů_? Zbývá nám vyhodit poslední koberec v ložnici, na zemi máme jinak dřevotřísku a lino, my s manželem spíme v peří, děti ne, ale často je dcera u mne v posteli. Uvažuju o koupi čističky vzduchu, ale nevím, zda to bude mít nějaký efekt. Také se v tom příliš neorientuji, všichni výrobci vychvalují svůj výrobek, nevíme co by taková čistička měla mít a kam jí umístit, tam kde je dítě nejčastěji (kuchyn) nebo kde spí (dět. pokoj) ? Děkuji za odpověď.

MUDr. Iva Pončáková, 16. 8. 2007

Milá Olgo,
Vaše dcera může mít alergii na roztoče nebo plísně nebo peří, víc se bez vyšetření spekulovat zatím nedá. Zvíře pravděpodobně doma nemáte.
Doporučuji vyčkat výsledků testů. Můžete zatím odstranit koberec z ložnice a peřiny z peří vyměnit za umělé. Čističku vzduchu by bylo nejvhodnější umístit do ložnice, kde dítě spí. Provoz v kuchyni, kde máte jistě i digestoř a kde se přece jen musí často větrat, není pro čističku ideální. Čistička musí být dimenzována na velikost místnosti, to je hlavní požadavek. Během jejího provozu se v místnosti nesmí větrat. Její přínos pro alergiky však není tak dramatický, jak se někdy očekává. Proto doporučuji před jejím pořízením vyčkat výsledků testů a potom dle toho koupi konzultovat s alergologem.
Pokud máte doma hodně květin v hlíně, může to být zdrojem plísní. Také přílišné vlhko v bytě podoruje růst plísní. Nejčastěji jsou vidět na okenních rámech, někdy i na zdech. Provní pomocí je odstranit květiny z bytu a hodně větrat nebo potom provést nějaké stavební úpravy.

Tolik asi zatím stručně a obecně, uvidíte, jak dopadnou testy.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.