Dotaz 1645

Dotaz, 1. 7. 2010

Dobrý den, paní doktorko.
Mám dotaz ohledně atopického ekzému. Mám 8 měsíčního syna, u kterého se ekzém projevil po 6. měsíci věku. Do té doby měl občas na kůži suchá ložiska, což už byla zřejmě předzvěst, ale nebylo to v takové míře, aby mě to znepokojilo. Syn byl do 6.měsíce plně kojen, nikdy do té doby nedostal umělé mléko. Nyní se ho snažím na umělé mléko naučit, snažím se dávat HA, ale moc ho nechce. Už jsme navštívili kožní lékařku, která předepsala míchanou mast šedivé barvy, bohužel nevím složení. Je spíše mastná a kdykoli ji použiji, mám pocit, že se ekzém spíše hodně horší. Všeobecně jsem nevypozorovala, že by synovi horšila ekzém nějaká potravina, nyní dodržujeme hypoalergenní dietu. Dávám ale lepek na doporučení gastroenterologa, kam docházíme kvůli poinfekčnímu zvýšení jaterních testů, ALT a AST kolem 1. Pan doktor říká, že je dobré dávat lepek v době, kdy je dítě ještě kojené, což můj syn stále je. Do 9.měsíce chci ale kojení už ukončit.
Nejhůře působí na ekzém pot. Nejvíce pomáhá Holtova mast, kterou nám předepsala naše pediatrička ještěv předtím, než jsme měli atopic. ekzém potvrzený. Ekzém je třeba týdny relativně v klidu a pak se syn zřejmě více zpotí a hodně se zhorší.
Chtěla bych se zeptat, co bych měla dělat při této akutní fázi. Pokud je v klidu, koupu každý den v balmandolu, teĎ JEště i v soli z mrtvého moře obden a mažu ložiska holtovou mastí. 2x denně promašťuji excipial mastí s mandlovým olejem. Měla bych v akutní fázi postupovat jinak?Kortikoidy zatím nemáme, prý nejsou zatím potřeba. Já sama jsem alergik (roztoči, pyly trav, obilovin). Doma nemáme koberce ani závěsy, spíme v dekách z dutého vlákna.
Děkuji předem za odpověď.

MUDr. Iva Pončáková, 1. 7. 2010

Miílá Lenko,
dieta není nutná, pokud není prokázáno, že na některou potravinu dítě reaguje. Pokud nepomáhají dosavadní léčebné kroky, prodiskutujte léčbu znovu s kožní lékařkou, která zváží použití kortikoidů.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.