Dotaz 17

Dotaz, 11. 6. 2007

Dobrý den. Syn má alergii a slabé astma bronchiale. Dostává Cromohexal, Ecobec a prášky na zklidnění. Poslední dobou, přesto, že dohlížím na řádné užívání, má ale potíže stále častěji. potřebovala bych konzultovat, zda by měl kapky užívat častěji, než má předepsáno (3x denně), nebo zda by nebylo lepší zkusit jinou léčbu.
Dcera má zase atopický ekzém, kterého se letos nemůžeme zbavit, dostala mastičky na promaštění a mastičku s hormony, ale poté, co na dva dny vysadí, tak jí fleky naskáčí znovu a ještě víc.

MUDr. Iva Pončáková, 11. 6. 2007

Podle Vašeho popisu má syn alergické obtíže i při řádně podávané současné léčbě, nepíšete přesně ale jaké.
Je pravda, že letos je pylová sezona velmi intenzivní a zhoršeno je mnoho pacientů.
Je potřeba celou situaci rozebrat s lékařem a určitě léčbu pozměnit. Jak, to Vám musí přesně ordinovat opět lékař, který syna zná.
Pokud má např. opakovaně kašel, hvízdavý dech, je nutno zvýšit dávky Ecobecu, nebo ho vyměnit za jiný preparát. Pokud je syn starší 4-5 let, měl by mít spirometrické vyšetření.
Cromohexal kapky a spray se může do očí i nosu podávat 4 x denně. Prášky na zklidnění máte na mysli patrně antihistaminika?? Z nich nejmodernější jsou Aerius a Xyzal, dávky jsou závislé na věku.
K léčbě ekzému - kortikoidní masti se dávají co nejkratší dobu, nejdéle týden v jednom kuse, dále potom v několikadenních intervalech až se mohou zcela vysadit. Důležité je promašťování a ostatní opatření - nemydlit, nevysušovat. Dbát na co nejmenší kontakt s alergeny, nedráždivou stravu. Opět platí to co pro syna, letos je intenzivní sezona, což může být příčinou zhoršení řady pacientů.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.