Dotaz 1779

Dotaz, 7. 10. 2010

Dobrý den, dnes jsem se ve večerních zprávách TV Prima dozvěděla, že nábytek značky Lenza obsahuje větší množství formaldehydu, než je povoleno. Velmi mě to znepokojilo, protože jsem bohužel před rokem a půl pracovala ve firmě, která ento nábytek prodává a zároveň jej používá jako svůj kancelářský nábytek. Po měsíci práce v této firmě se u mě projevila alergie. Nikdy jsem žádnou alergii neměla a tato měla dost silné projevy : VELKÉ opuchnutí obou očí, rýma a svědivé červené fleky ve tvaru podkovy v oblastech zad, břicha a rukou. Navštívila jsem alergologii, kde po všech testech nepřišli na to, co mi to způsobuje. Paní doktorka nakonec dospěla k názoru, že mám chronický zánět dutin, což mi nepřišlo jako moc pravděpodobné, protože normálně s dutinami problém nemám a v době rentgenu jsem měla rýmu. Tato alergie se mi v takové velké míře projevila dvakrát, ale občas ještě mívám náznaky ve formě svědivých pupínků, které se rychle objeví a za nějakou dobu zase zmizí. Stává se to hlavně, když jsem oslabená.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné, že tato alergie byla způsobena právě tímto nábytkem a pokud ano, jak bych se jí mohla zbavit.
Předem děkuji za odpověď
Daniela Vrabcová

MUDr. Iva Pončáková, 7. 10. 2010

Podle toho, co popisujete, asi trpíte chronickou kopřivkou. Doporučovala bych provést celkové vyšetření ( třeba na kožním odd), protože toto onemocnění má často původ i v jiných než alergických chorobách ( infekce, onemocnění žaludku, autoimunitní choroby, cekové IgE...). Formaldehyd je nebezpečná látka, ale nedomnívám se, že by byla přímo alergenem, spíše působí toxicky a rakovinotvorně. Pokud byste takový nábyt měla doma, bylo by jistě vhodné ho vyhodit. Některé rostliny v bytě dokážou formaldehyd úspěšně "vychytávat" (např. scindapsus aj.).

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.