Dotaz 1840

Dotaz, 23. 11. 2010

Dobrý den,
mám 17-ti měsíční dceru. Kolem 4.měsíce věku se u ní objevil slabší atopický ekzém, který po 8.měsíci ustoupil a od té doby nemá potíže. Alergii na potraviny jsem zatím nezjistila. Manžel alergik není. U mne zjištěno seno, prach, trávy, pes, kočka, ale jen v krvi. Neprojevuje se. Celý život žiji se psem.
Asi koncem září začala mít dcera trošku rýmu a začala huhňat při mluvení. Mysleli jsme, že je to nachlazení. NEpřešlo, tak MUDr. naordinovala Fenistil a Nasivin. Nepomohlo. šli jsme na ORL, kde MUDr., nevím jestli napíšu správný název, endoskopem prohlédla nos, aby vyloučila zvětšenou nosní mandli a zjistila toto, cituji: "Sliznice bledá, enormě prosáklá, lastury prkticky obrutují nosní průduchy, sekrece pouze serosní ventilace nosem omezena. Nosohltan fibroskopicky rovná AV lehce přes okraj choan."
Nasazen Aerius na noc, 1xdenně Naspnex spray, Sinupret 3xdenně. KO za 2 týdny. Zatím nechce nasazovat trvalé koritkoidy.
1) Může se jednat o alergii na psa? Může alergie vzniknout tak najednou? Pes je náš miláček, ona je na něho také fixovaná, tak si nedovedem představit, že by musel pryč.
2) Může alergik žít se psem? Myslím, jestli lze doporučit třeba nějaké přípravky, vysavače nebo takové věci.
V domácnosti máme koberce kombinované s plovoucí podlahou. Dcera spí v protialergických peřinách, my máme péřové.
3) Jak zjistit, co jí dělá problémy? Bylo mi řečeno, že na alergologické vyšetření je malá.
4) Pokud budem zkoušet odstraňovat nějaké alergeny, např. ty peřiny, za jak dlouho se může projevit případné zlepšení?
Omlouvám se, že je můj dotaz tak obsáhlý, ale chtěla jsem co nejvíc přiblížit naši situaci.
Předem moc děkuji za odpověď.

MUDr. Iva Pončáková, 23. 11. 2010

1)Může jít o alergii na psa, ale i na spousty dalších alergenů, rozhodující bude vyšetření ( z krve). Zkuste alepoň trochu omezit vzájemný kontakt se psem a uvidíte, zda dojde k nějakému zlepšení ( nedotýkat se obličejem psa, po kontaku vždy umýt ruce, pes ne do postele, kontakt více venku než doma...).
2)Pokud by alergie na psí srst nebyla nějak výrazná, pak by to šlo, ale s nasazením maximální terapie za dodržení výše uvedených opatření, vysávat veškeré koberce a potahy nejméně 1x týdně atd.
3) Dokud se neprovedou vyšetření, můžete jen usuzovat podle toho, v jakém prostředí se obtíže vyskytují resp. nevyskytují (např. zkusit, co udělá týdenní dovolená bez psa apod.)
4) I po odstranění alergenu trvá třeba i několik týdnů, než se vyvětrají i poslední částečky obsažené ve vzduchu, takže na tuto otázku vám nedokážu odpovědět.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.