Dotaz 1887

Dotaz, 17. 12. 2010

Dobrý den, pane doktore!
Chtěla jsem se zeptat...náš Honzík pil od léta bylinné čaje- hlavně tedy na spaní ( byli to čaje s lékarny určené pro děti)...prodělal od léta 3 angíny, které byli léčeny ATB. Poté mu však zůstalo zahlenění, které jsme léčili bylinkami a sirupy s Jitrocelem. A zahlenění neustávalo, až po vysazení veškerých bylinek jsme mu ponechala jen meduňku na spaní a za hlenění vymizelo. Radili jsme se s alergologem a ten nám na to zahlenění přeepsal Xyzal sirup a Ventolin spray a řekl, že se jedná o alergii nebo astma. Teď si kladu otázku zda-li jsme tuto alergii nevyvolali těmi bylinkami. Já sama jsem alergik a astmatik, ale v klidovém stádiu. Mimochodem po dvou dávkách Ventolinu zahlenění úplně ustoupilo. Když jsme mu i čaj osladili medem okamžitě na druhý den byl vydatně zahleněný.
Můžete mi tedy napsat, zda-li jsme tuto alergii u syna zavinili podáváním bylinek a zda-li máme očekávat, že při začátku pylové sezóny bude mít syn potíže??? Jsou mu 2 roky a 3 měsíce.
Děkuji mnohokrát za odpověď!
Katka

MUDr. Iva Pončáková, 17. 12. 2010

Dispozici k alergii či astmatu si dítě přináší s sebou na svět už při narození, je to geneticky podmíněný sklon, není tedy možné tuto alergii čistě "vypěstovat". Pouze tím, že jste dítěti podávali alergeny, se na tento problém přišlo, ale zcela jistě by se dříve či později objevil i bez těch čajů. V pylové sezoně může mít obtíže, ale nemusí.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.