Dotaz 1888

Dotaz, 18. 12. 2010

dobrý den,
mám zřejmě problém s autoimunitou. Začalo to častýma angínama, bylo mi doporučeno odstranění mandlí a pomohlo to. Pak přišly klouby a dlouhá léčba antibiotiky, klouby musím zaklepat, zatím dobré, pak přišla autoimunitní thyreotoxikoza, takže už nemám štítnou žlázu, pak přišla endometrioza, která strávila pravý vaječník, pak žlučník, prý to má taky co dočinění, teď mě potkal ileus, ale to snad už nebude autoimunitní, pouze následek nezdařilé operace žlučníku, kdy jsem krvácela do břicha, proběhla reoperace se 7 transfuzemi, ale dopadlo to dobře, až na ty srůsty(asi). Jinak se mi dělají obrovské keloidní jizvy, které by se prý měly dělat jen do 20 roku věku, ale asi to má zase spojitost s autoimunitou, tak opravdu nevím.
Měla bych svůj stav nějak řešit? Nebo mám čekat, co dalšího zase přijde. Je mi 33let, mám 2 děti a nemám čas, ani náladu na další onemocnění.
Díky za radu.

MUDr. Iva Pončáková, 18. 12. 2010

Bohužel, neznáme doposud žádnou účinnou prevenci těchto autoimunních stavů. Určitě pro vás nejsou vhodné žádné zbytečně vyvolávané stavy spojené se zvyšováním imunity - očkování, expozice infekcím apod. Stejně tak další těhotenství či jiná velká zátěž organismu může spustit nový autoimunní proces.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.