Dotaz 1912

Dotaz, 7. 1. 2011

Dobrý den,
náš 27měsíční syn zhruba půl roku trpí na 30 - 60minutový suchý kašel. Není to nijak dramatické, většinou si u toho normálně hraje a pokašlává. Asi z 80% je to kašel denní - cca 2 hodiny po probuzení, ve zbytku případů různě, večer při usínání, v noci, ráno.
ORL vyšetření negativní.
Alergologické vyšetření s těmito výsledky:
S-IgE 32
S-IgA 0,22 zvýrazněno, mimo mez
S-IgM 0,87
S-IgG 7,11
S-CRP 1
Eosinofily 0,1 zvýrazněno, mimo mez
Závěr: alergie na psa S-e2 2,1
alergie na ryby (treska, pstruh, slávka, úhoř) 1. tř.
alergie na dom. prach S-h1 0,38
asthma bronchiale lehké
Dop: Aerius 1 x 3 ml
Singulair 4 mg 0-0-1/2

Nevíme si rady s tím, zda máme vzhledem k alergii na dom. prach zakoupit čističku, protiroztočové soupravy, ... Nemůžeme se rozhodnout, zda je to vhodné, když alergie na dom. prach je "lehká" 0,38 (ref. mez 0,35) a když pak takové vylepšené prostřední nemá jinde (návštěvy příbuzných, babycentra, ...) a hlavně nebude mít ve školce, kde od září bude trávit převážnou část dne. Podotýkám, že psa, na který je také alergický, nemáme doma, příjde s ním do styku při několikahodinové návštěvě 1 - 2 x týdně u prarodičů - zakoupili jsme již přípravek na odstraňování psích alergenů, který se vtírá do srsti.
Děkuje
rodiče

MUDr. Iva Pončáková, 7. 1. 2011

Vzhledem k tomu, že dítě má vrozenou dispozici k alergickým stavům a ta ho bude provázet po celý zbytek života, bylo by vhodné udělat maximální opatření, aby jeho imunitní systém nebyl nadměrně drážděn přítomností alergenů. V tomto věku je nejdůležitější vyhýbat se potravinovým alergenům, určitě je na místě užívání probiotik. Čistička vzduchu i protiroztočová opatření jsou na místě. Vhodná je také např. opakovaná návštěva solné jeskyně.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.