Dotaz 1946

Dotaz, 5. 2. 2011

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké riziko představuje časné podávání kravského mléka (v pokrmech) dítěti s alergickými dispozicemi. Mám tím na mysli dobu od roku věku. Zajímalo by mne, zda se jedná o riziko okamžité reakce, nebo jde o riziko vzniku alergie v průběhu i několika let. Dále bych se chtěla zeptat, zda již nyní, kdy je dcerce rok, můžeme zkoušet i jiné alergizující potraviny (broskve, jahody, maliny, celer, výrobky z rajčat, kakao, čokoláda aj.) Velice děkuji za odpověď. H.Č.

MUDr. Iva Pončáková, 5. 2. 2011

1)Dítě s alergickou dispozicí by mělo do 2-3 let dostávat jen mléko speciální "umělé" hypoalergenní, nikoli běžné mléko z obchodu. Pokud by vaše dítě alergické na mléko bylo, asi by se reakce již vyvinula, protože bílkoviny kravského mléka mohou přecházet i v mateřském mléce.
2) Pokud by se po podání mléka alergická reakce vyvinula, je šance na získání jiných alergií v pozdějším věku a proto je vhodné dítě ve věku kolem 4 let otestovat.
3) Samotná alergie na bílkoviny kravského mléka většinou mezi prvním a druhým rokem života zmizí.
4) Nicméně většinou již kolem 8. měsíce je střevní sliznice natolik vyvinutá po imunitní stránce, že se i u rizikového dítěte může začít podávat např. bílý jogurt.
5) někteří autoři doporučuji podávat rizikové potraviny až po druhém roce věku, ale podle jiných je zase lepší, aby si imunitní systém zvykl na nové antigeny dříve, protože právě v pozdějším věku je pak už může vnímat jako alergen. Osobně se domnívám, že tyto potraviny vyzkoušet můžete. Vždy je jeden nový druh několik dní a vyčkat, zda se neobjeví reakce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.