Dotaz 1999

Dotaz, 8. 3. 2011

Dobrý den,

potřebuji se zeptat na možnost alergie na kočku u dítěte. Máme půlroční miminko, manžel je ekzematik, astmatik, alergik.

Ekzém míva z nevspání, astma mu dělalo prblémy v dětství a i kdž ma prokázanou alergii na kočku, deset let žil se dvěma kočkami a neměl problémy. Já nemám alergie žádné.

Teď máme doma dvě kočičky. Miminko nemá žádné problémy. Nicméňe já mam trošku obavu, aby z toho do budoucna nebyl problém.

četla jsem na internetu, že studie prokázaly, že když díte od mala vyrůstá s kočkou, je pravděpodobnost alergie nižší, je to tak? Další studie ovšem tvrdila opak. Prý kočka zvyšuje riziko atop. ekzému?


Je možné nějak alergii přecházet? Otírání kočky vlhčeným ubrouskem (to mám také z internetu)?
Dříve alergií přeci tolik nebylo, nebo ne? Bylo to tím, že děti Žili "blíže přirodě a teď je prostředí "moc" sterilní?

Možná zbytečně panikařím, ale já mám naše kočičky moc ráda a mrzelo by mně kdyby byl do budoucna nějaký problém.

Předem děkuji za odpověd a přeji krásnz den.

Soukupová

Prim. Mudr. Martin Šmakal, 8. 3. 2011

Díte zcela jistě zdědilo po otci dispozici k atopii, takže se u něj může během života vyvinout jakákoli alergie - i na kočku. Dopředu se to zjistit nedá. Určitě to není důvod k tomu, abyste kočku dali pryč. Otírání kočky nepomůže, protože alergeny jsou ve velké míře obsaženy ve slinách kočky, a proto se neustále šíří do ovzduší, jak se kočka celá olizuje. vyvarujte se přímému kontaktu dítěte s kočkou - mazlení. Pokud by se u dítěte objevily jakékoli kožní či dýchací problémy, obraťte se na alergologa. V tomto věku se ale testování ještě neprovádí. To, že dnes žijeme v příliš "sterilním " prostředí je pravda. jakýkoli kontakt s "cizorodou" látkou pak tělo vnímá jako problém a reaguje nadměrně.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.