Dotaz 20

Dotaz, 11. 6. 2007

Dobrý den, mám 2,5 letého syna, kterého jsem do 2 let kojila. Po 10ti minutové jízdě autem v horkém počasí se syn zpotil, zčervenala mu kůže a naskákaly puchýře. Po Fenistil kapkách okamžitě zmizely. Tuto reakci už měl po druhé, ale po prvé to bylo po kiwi - od té doby kiwi nekupujeme. Zkoušela jsem, jestli není alergický na jednotlivé ovoce - např., že týden jedl jen jablka a takto jsem to střídala. Nyní měl problém s hrubou kůžičkou na bříšku a ručičkách. Dostal kortikoidní mastičku a po několik nanesení je kůže v pořádku. Při koupání nepoužíváme mýdlo a promašťuji syna indulonou. Neměním ani prášek na prádlo. Manžel je pylový alergik a já jsem ekzematik. Jsme nekuřáci. Jak je možné, pokud se syn stravuje celý rok stejně a je ve stejném prostředí, že má najednou takovou reakci a pak je zase rok v pořádku? Děkuji za Vaši odpověď Jitka Štěpánková

MUDr. Iva Pončáková, 11. 6. 2007

Váš syn má jistě atopický ekzém, zatím s mírnými projevy. Kožní reakce jsou vždy zhoršovány horkem a zvýšeným prokrvením.Rekci v horku v autě mohl vyvolat proud vzduchu z klimatizace, který může i přes filtry, přece jen přinést nějaká pylová zrna. Nebo je možná reakce na nějaký osvěžovač vzduchu, případně syn před cestou snědl nějaký alergen, který se za běžných podmínek neprojeví, po zahřátí ale může reakci vyvolat. Pokud byla dobrá odpověď na Fenistil, asi se opravdu jednalo o alergickou reakci.
Všechna opatření provádíte správně. Alergie se prostě projevuje různě, někdy zcela nevypočitatelně.
Letos je hodně intenzivní pylová sezona, což přispívá k zhoršení mnoha pacientů.
U Vašeho chlapce je situace zatím celkem dobrá, ale jistě je nutné projevy sledovat a zaznamenávat ev. vyvolávající momenty.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.