Dotaz 2039

Dotaz, 10. 4. 2011

Dobrý den, synovi 1,5 roku se udělali na přední straně noh od kolen dolů červené suché flíčky. Jinde je neměl. Mazala jsem to mastnýma mastičkama ale nechtěli zmizet. Byly na pohmat suché, drsné, ohraničené. Asi po týdnu jsem je ukázala lékařce a ta mi dala Sudokrém a řekla že pokud to nezmizí mám se obrátit na kožního lékaře. Tam jsme po týdnu šla, jelikož flíčky nemizely. Lékařka se mě ptala na astma, alergie, ekzémy v rodině (nikdo nic nemá), v čem koupeme a čím mažeme (různé dětské krémy střídáme to). Dala mi na to krém Advantan že mám týden mazat každý den 1 x postižená místa a pak obden týden a pak se zastavit na kontrole. Koupila jsem i sebamed mycí gel a krém a ten jsme začali používat s tou mastičkou a do vody jsme dostali ještě Oilatum. Flíčky zmizeli, zůstali po nich trošinku světlejší místa. Na pravé noze jich měl asi 3-4 a na druhé 1. Malý flíček se mu objevil i na loktu, ten jsem taky hned mazala a zmizel. Jinde nikde nic. Doteď na nic alergický nebyl, nebyly žádné problémy ani s kosmetikou. Mažeme ho po každém koupání, do vody dáváme pěnu do koupele a umýváme mycím gelem. Koupe se s bráchou a ten problémy nemá (5,5 roku).Teď je tělíčko bez problémů jen občas se mi zda na těle že má taková drsnější místa ale bez jakýchkoli jincýh známek či zarudnutí.
Může se jednat o známky atopického ekzému? Je třeba jít do alergologické poradny? Bojím se že jak by jsme tam jednou šli, tak by jsme určitě s něčím přišly domů. Máme doma psa, osmáky degu. Nikdy ale žádné problémy s alergií nebyly. Děkuji za info

MUDr. Iva Pončáková, 10. 4. 2011

Atopický ekzém to je na 100%. ve stadiu suchých ložisek stačí jen promazávat, pokud ložiska zarudnou, pak je třeba nasadit protizánětlivé krémy typu Advantanu. Atopický ekzém se vůbec nemusí pojit s nějakou alergií, takže návštěva alergologa není nutná. Dbejte kromě péče o kůži hlavně o vhodné složení stravy, které má na průběh ekzému velký vliv: vynechte sladkosti a jednoduché cukry vůbec, nejhorší jsou ty různé cukrovinky obsahující velké množství cukru, barviva, "éček", slazená "pitíčka". Dále podávejte probiotika a omezte veškeré exotické ovoce (i to, co v našich podmínkách v dané roční období neroste).

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.