Dotaz 213

Dotaz, 26. 9. 2007

Dobrý den, mému synovi je 2,5roku. Byla mu zjištěna z krve alergie na psa - stupeň 3. Protože doma pejska máme, tak bych se chtěla zeptat na Váš názor -zda si myslíte že je nutné dát psa pryč? Myslíte si, že když uděláme opatření jako jsou: aby pes nespal s námi v ložnici, každodení vytírání, čistička vzduchu ap.- že by to mohlo napomoci k tomu, aby se alergie nezhoršovala? Syn žádné každodení příznaky jako rýma, kašel, vyrážka ap. vůbec nemá. Během 2roku života prodělal zhruba 4krát zánět průdušek, jednou měl potíže s dýcháním na to dostal injekci do svalu která mu ihned pomohla. V červnu jsme byli na dovolené, kde měl opět potíže s dýcháním a musel být 3dny v nemocnici- zde s námi pes nebyl a ani si nejsme vědomi, že by přišel do kontaktu se psem. Náš pes je pro nás členem rodiny a tak se nechceme unáhlit! Budeme Vám moc vděčni za Váš názor a popř. za Vaše rady. Moc Vám děkujeme a přejem pěkný den!

MUDr. Iva Pončáková, 26. 9. 2007

Milá Věro
popisovaná opatření pomohou snížit množství psích alergenů ve vašem bytě, ale neodstraní je zcela. Nejlepší by pochopitelně bylo, nechat psa u babičky nebo alespoň ho dát ven do boudy. Pokud je ale členem rodiny, a toto udělat nelze, je velmi obtížné ho dávat pryč, to je jasné. K ozřejmení, zda pes skutečně vadí nebo ne by bylo nejlepší být třeba s chlapcem 1-2 měsíce někde bez psa, a potom se vrátíït zpět do bytu, kde je pes. Po celou dobu chlapce bedlivě sledovat a hodnotit poslechový nález na plicích a dýchání. To by mohlo ukázat, zda pes opravdu vadí, nebo ne.
Podle Vašeho popisu také není zcela jasné, zda chlapec reaguje jen na psa, nebo ne. Patrně má i jiné alergie, které se nemusely v testech ukázat. Syn by ale podle Vašeho popisu již měl nejspíše dostat pravidelnou inhalační léčbu, nebot´ se pravděpodobně jedná o astma.
Psa, pokud to nejde jinak si asi necháte, dalšího si potom ale už penořizujte. Uvidíte, také, jak dopadne test s přítomností nebo nepřítomností psa. pokud se jednoznačně prokáže, že pes vadí a syn bude muset mít vysoké dávky léků k odstranění příznaků, bude přece jen lépe dát psa pryč.
Další možností je desenzibilizace psím alergenem, na to je ale chlapec ještě příliš malý a jeho astma zatím patrně není pod kontrolou a mohou nastat i nežádoucí reakce, takže byste si to mohli potom vyčítat. Je to řešení spíše pro dospělé, kteří jsou zodpovědní sami za sebe a sami se k tomu rozhodnou.
Moc Vám asi takto neporadím, ale tato situace není jednoduchá a má jen jedno jednoduché řešení - dát psa pryč - které ale je pro rodinu bolestné. Proto se hledá nejméně škodlivý kompromis podle individuálních podmínek.

Zdravím van
Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.