Dotaz 2151

Dotaz, 23. 6. 2011

Dobrý den,
mám takový problém a ráda bych se zeptala na radu. Několik let se léčím na alergické astma, které mi vyvolává pyl, suchý vzduch a prach.
Jenže v posledním roce se mi objevila taková zvláštní věc, že mám dušnosti po všech vůních, parfémech, čistících prostředcích, kosmetice, mýdlech a mycích gelech a vůni vypraného prádla po mycím prášku. Peru v neparfemovaném prášku, vše musím několikrát máchat.
Dušnosti trvají vždy do té doby, dokud tuto vůni neodstraním a po hodině se to tak uklidní. Ovšem ventolin na toto nefunguje, ten funguje pouze na dušnosti v pylu.
Když jsem toto říkala svému ošetřujícímu lékaři-alergologovi, opakovaně mi říká, že spirometrie je v pořádku a plíce mám čisté, vše je v pořádku a nic mi na to nedává.

Ale má kvalita života je zhoršená, mívám dušnosti, vzhledem k tomu, že žít život bez vůní nejde. Proto bych se Vás ráda zeptala, zda je toto vůbec ještě typický projev astma anebo zda to nemůže být nějaká jiná věc a zda bych se třeba neměla obrátit na nějakého jiného odborníka, na jinou poradnu, jiného lékaře, který by mohl vědět, co s tím?

Na nějakých švédských stránkách jsem si četla, že existuje nějaká přecitlivělost na chemické vůně, parfémy a cigarety, kterou trpí nějaké procento lidí, a nedá se to zjistiit a ani léčit. Nevíte, co s tím?

Děkuji za radu

MUDr. Iva Pončáková, 23. 6. 2011

Alergická na vůně chemického původu být můžete, ale pokud by se to projevovalo dušností, pak by ventolin měl zabrat. Pokud ventolin nezabírá, pak by ev. mohlo jít o psychogenně podmíněný pocit nedostatku vzduchu, který ve vás vyvolá právě zmíněná vůně. Pokud by průdušky byly stažené ( ať už je příčina jakákoli), ventolin pomůže vždy. Jediná rada bohužel je - žádné vůně nepoužívat.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.