Dotaz 2431

Dotaz, 1. 5. 2012

Dobrý den,
mám v minulosti prokázanou alergii na pyly, plísně a zvířecí srst. taktéž astma.
Jsem si toho vědoma a svůj život vedu uspokojivě, přestože se pravidelně neléčím.
Jiným problémem, který však snáším čím dál hůře, je velmi urputné svědění až svědivá bolest uvnitř nosních dutin a i na povrchu nosu. Nikdo mi s tím doposud nepomohl. Dělám v zoufalství vše možné..proplachuji solným orrztokem, užívám rozličné nosní spraye, promazávám sádlem, máslem, potírám octovou vodou ...vždy pro chvíli úlevy. V domácí prostředí, když mě nikdo nevidí, se neustále drápu, drbu starým kartáčkem na zuby vně i uvnitř a je to k zešílení. Taktéž někdy mám nos o mnoho mojutnější než jindy, doma se mi již smějí, že jsem měla něžný čumáček a ted mám od toho drápání chobot. Alergoložka mi udělala základní test zvíře, pyly, roztoči, prach a bylo hotovo, dostala jsem aerius a nazdar. Když jsem asi po měsíci telefonicky žádala o konzultaci ohledně zhoršení problému a přidaly se i vleklé dýchací potíže a urputný chronický kašel, odbyla mě s tím, že víc nelze udělat a nemám ani nárok na lékařské ošetření dříve než každé dva měsíce....asi tušíte, že více jsem tam nešla...ani za ty dva měsíce. Prostě se drápu dál, a zobu Zyrtec, Aerius, zkusila jsem homeopatika i volně prodejné léky ústní i místní aplikace. Dávkování dle potíží jak mě napadne, někdy i vícero tablet zároveň.
Vždy když je to už k nevydržení, pokusím se o nějakou radu prostřednictvím netu, právě před mou žádostí u lékařky, mi nějaký alergolog odpověděl, že se může jednat o nějaký vzácný ekzematický projev, netuším již název, s tím, že na povrchu kůže opravdu není nic viditelného. Byla jsem proto ráda, že nejsem hypochonder a vyhledala onu lékařku. Nestěžuji si zde na lékaře ani k tomu nečekám vyjádření, jde mi jen o to jak tento malicherný, leč urputný a směšný problém odstranit. Může mi někdo poradit, poradit, případně mě k sobě objednat, Jsem z královehradeckého kraje. Děkuji

MUDr. Iva Pončáková, 1. 5. 2012

1) Pokud máte stápe ty dechové obtíže či kašel, ja třeby vyloučit astma , provést příslušná vyšetření a nasadit terapii.
2) Do nosu bych doporučovala používat např. Rhinocort či Flixonase sprej a na kůži nosu by bylo vhodné vyzkoušet nějaký topický imunomodulátor - obraťte se na kožního lékaře.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.