Dotaz 2573

Dotaz, 8. 1. 2013

Dobrý den,
mám půlroční dceru, u které se až na konci 6. měsíce objevil na obličeji pravděpodobně atopický ekzém. Do té doby byla plně kojena, bez příkrmů. Ekzém se objevil v době, kdy jsme s manželem doma zjistili, že stěny za skříněma jsou silně napadené plísní. Může toto mít nějakou spojitost a je tedy možné, že po odstranění plísně se ekzému zbaví? Dále musím zmínit, že já i manžel trpíme sennou rýmou (alergie na pyly). Jedná se spíše o lehčí formu, neužíváme žádné léky.
Také bych se chtěla zeptat na Váš názor ohledně zavádění lepku do jídelníčku kojence. Někde se doporučuje až po 1. roce. Jinde mezi 4. až 7. měsícem z důvodu snížení rizika celiakie zavedením lepku ještě během kojení.
Předem děkuji za Vaši odpověď.
Jana

MUDr. Iva Pončáková, 8. 1. 2013

1) Plíseň může vyprovokovat ekzém, ale vaše dítě má dispozici zděděnou po vás, takže může dojít k rozvoji ekzému i bez přítomnosti plísní.
Ale rozhodně plíseň zlikvidujte.
2)Lepek raději zavádějte co nejpozději a i v pozdějším věku dávejte přednost bezlepkovým obilovinám, které mají ze zdravotního hlediska mnohonásobně větší přínos ( pohanka, jáhly, oves, rýže).

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.