Dotaz 26

Dotaz, 11. 6. 2007

Dobrý den, v mládí jsem trpěla atopickým ekzémem, nyní jsem citlivá spíše jen z počátku na sezónní ovoce, první sluníčko, ale bez razantních projevů. Už asi 1,5 roku se mě na těle objevují při sebemenším podráždění kůže jako by opuchliny. Stačí přiléhavější oblečení a mám opuchlé stopy a červené fleky po těle. Pravidelně se mě toto objevuje večer. Na kožním mě odbyli pouze odpovědí zvýšená citlivost kůže. Můžete mě poradit kam se s tímto problémem obrátit?

MUDr. Iva Pončáková, 11. 6. 2007

Nejspíše se u Vás jedná opravdu o tzv. zvýšený dermografizmus, ale může to být již i tlaková kopřivka s angioedémem. Vzácněji i o jiná onemocnění.
Tělo reaguje "alergicky " na tlak. Příčin je celá řada, vyšetření je velmi rozsáhlé, většinou se jasný spouštěč neodhalí. Tlaku na kůži není vždy možné se vyhnout, proto je nutná dlouhodobá preventivní léčba.
V léčbě používáme: Xyzal, Aerius, Dithiaden, Singulair, Zaditen, Helicid ale i Amitriptylin, někdy se i léky kombinují vzájemně mezi sebou. Vyšetření a léčbu vetšinou provede kožní lékař nebo alergolog.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.