Dotaz 260

Dotaz, 22. 10. 2007

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na léčbu mého 3-letého syna.Loni prodělal obstruční bronchitidu s dušností.V nemocnici jsme byli 2dny.Zjistila se z krve alergie.Dostal Ventolin,který bral asi týden.Poté byl 3/4 roku uplně zdráv bez rýmy,kašle.Neužíval nic.Nyní viroza se zahleněním průdušek a opět dušnost.Na alergo dostal sirup Aerius a měsíc foukat Ventolín.Měla bych dotaz,zda-li se jedná již o astma a jak následně předcházet infektům s dušností?Neměl by mít krevní vyšetření a užívat kortikoidy?A je optimální uživat Ventolín celý měsíc?Všude se píše,že je to jen úlevový lék..Děkuji za Váš čas.

MUDr. Iva Pončáková, 22. 10. 2007

Milá Jano,
u Vašeho syna se velmi pravděpodobně již jedná o astma. Máte zcela pravdu, že užívání samotného Ventolinu po dobu 1 měsíce není správné.
Syn by měl dostat již léčbu dlouhodobou, minimálně na měsíce nebo i roky. Mohl by se zkusit Singulair tabletky nebo inhalačně například Flixotide. Ventolin jen úlevově, při ehoršení. Aerius neřeší astma, ale léčí jiné alergické projevy, které mohou astma zhoršovat.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.