Dotaz 2673

Dotaz, 1. 6. 2013

Dobrý den, mám holčičku 30měsíců, která má stále časté řídčí stolice min 4-9 za den. Má dost velký prolaps konečníku, který se objeví několikrát za den - zatím se operačně řešit nebude. Nesmí se vysazovat na nočník. Nyní v krevním rozboru dr. na genetice zjistila: AB/Laktoza IgA 1,25 /norma do 1IP/ a AB/Kasein IgG 16,90 /norma do 15mg/l/. Malá váží 11kg, měří 84cm. V těhotenství IUGR hypotroficky novorozenec, dítě s FAS. Vyloučena cystická fibróza. Malou mám v pěstounské péči. Máme se objednat na alergologii, ale jsou velmi dlouhé objednací lhůty. Prosila bych Vás tedy o Váš názor a základní informace, co malé můžu dávat jíst, resp. co by vůbec neměla. Kde se vůbec léčí tyto děti? Na alergologii, nebo gastroenterologii? S prolapsem chodí na proktologii.
Dočetla jsem se, že takto nemocným chybí enzym, který umí štěpit laktózu. Existuje nějaká náhrada, kterou by dcera mohla užívat? Zatím jí dávám každý den Laktobacilky.

MUDr. Iva Pončáková, 1. 6. 2013

Vaše dítě by mělo být v péči obou specialistů. Dítě by vůbec nemělo konzumovat živočišné mléko a mléčné výrobky, chybějící vápník dodávejte ve formě potravinových doplňků společně s fluorem a vitamínem D. Pudink či kaši je možné připravit např. z mléka ovesného, rýžového , sojové moc nedoporučuji.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.