Dotaz 2768

Dotaz, 6. 1. 2014

Hezký den, prosím o radu. Syna (4 a půl roku) zlobí rýma – jednou nebo dvakrát do měsíce, zprvu silná vodnatá, trvá 4 dny, pak zmizí. Chlapec roste, prospívá, kromě vracející se rýmy ho nic netrápí (po angíně zůstaly velké krční mandle, nosní mandle je odstraněna; při rýmě ucpaný nos+noční chrápání – pomáhá nosní biolampa).
Docházíme na alergologii, syn je alergický na pyly trav, obilovin, podzimní plevely. Kolem 1-2 roku se mu občas objevil ekzém (málo), nyní je přes dva roky bez ekzému. Má potravinovou alergii na pšeničnou, ovesnou, žitnou mouku a ořechy. Alergoložka tvrdí, že není nutná jakákoliv dieta, jeho potravinová alergie je prý inhalační (???). Navštívili jsme homeopatku, ta doporučuje bezlepkovou dietu (dále mu nemáme dávat pohanku a celou řadu dalších potravin).
Jsem zmatená a zoufalá. Je nutná eliminační dieta? Máme pšeničnou a ostatní mouky omezit nebo vyloučit?
Děkuji za odpověď.

MUDr. Iva Pončáková, 6. 1. 2014

Dobrý den, přikláněla bych se k názoru paní doktorky z alergologie, že pozitivita na alergeny mouky je zkřížená přes inhalační alergeny trav.
Pokud syn nemá zažívací problémy, nemá ekzém,tak dieta zatím není nutná.
Pokud má chlapec opakovaně rýmu i přes zimní období, doporučovala bych zkusit léčbu antihistaminiky i mimo pylovou sezonu.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.