Dotaz 2778

Dotaz, 4. 2. 2014

Dobrý den,
před pár dny jsem mĕla poprvé alergickou reakci na antibiotika na bázi penicilinu. Byla jsem ošetřena ve fakultní nemocnici ... injekce Dithiadenu + kapačka. Praktická lékařka mi nechce napsat žádanku na alergologii. Prý mám říkat, že jsem ZŘEJMĔ alergická na penicilín. Mám potíže i s nošením holínek (kontaktní exém), reakci na nĕjaký umrtvovací prostředek jsemmĕla přímo v ambulanci ORL ... tam mi také dali nĕjakou injekci. Vždy mám ve zprávĕ napsáno ... kontrola na alergologii, ale praktická lékařka nereaguje. Je skutečnĕ zbytečné alergologii navštívit nebo je postup lékařky podivný? Já skutečnĕ nechápu, proč mi po tolika příhodách odmítá vystavit doporučení na odborné vyšetření.

MUDr. Iva Pončáková, 4. 2. 2014

Dobrý den, alergologické vyšetření bych doplnila. Není jednoduché alergii na léky vyloučit či potvrdit, protože mechanismů nežádoucí reakce může být mnoho včetně nealergických, neimunologických mechanismů.
Vhodné by bylo si chovat léky, po kterých reakce vznikla, s těmito konkétními léky se pak dají provést různá testování.
I při negativitě nález platí, že pokud jste po nějakém léku prodělal suspektní alergickou reakci, neměl by Vám být opakovaně podán.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.