Dotaz 2804

Dotaz, 27. 4. 2014

Dobrý den, už od ledna mám suchý dráždivý kašel. Je to opravdu nepříjemné. nejdříve jsem měla antibiotika, kodein, různé pastilky proti kašli a chrapotu, výtěr z krku..vše negat. Před 3 lety na alergolog. a žádná alergie. Někdy mám pocit lechtání v hrdle. Dost mě dráždí kouř, jsem nekuřák...ale okolí, jen je někdo načichlý cigaretami a nemůžu celý den kašel zastavit. nevím jak dál řešit léčbu, jestli mám chronický kašel nebo co dělat. Předem děkuji za Vaši odpověď. Ještě mám jeden dotaz ohledně dcery. 4 roky sledována na alergologii..testy negativní, jen peří se prokázalo. Při potížích bere aerius. Často má svědící fleky po celém těle, někdy mírné prsty na rukách a nohou natékají, vypozorovala jsem jen chlor v bazénu, slunce, chlad..dále nevím.dost často se to objevuje po ránu někdy začátkem podzimu na poli, nebo jen tak když běhá po venku. Také mívá hodně rudé a horké tváře.Atopický ekzém nemá, už jsme byli i na kožním. jen seboreu v hlavě má. Taínek má silnou potravinovou alergii,já matka nejsem alergická, jen seborea v hlavě.Mockrát děkuji za Vaše rady a odpovědi.

MUDr. Iva Pončáková, 27. 4. 2014

Dobrý den, příčin chornického kašle může být více - astma bronchiale alergické i nealergické, dále problém v ORL oblasti napři zadní rýma a následné dráždění ke kašli, dále gastroezophageální reflix žaludečních šťav až do dýchacích cest. Vyloučit by se měla i infekční příčina.
Vhodné by bylo tedy provést spirometrické vyšetření + vyšetření koncentrace oxidu dusnatého ve vydechovaném vzduchu /FENO/, dále doplnit ORL vyšetření , kde by se mohl odhalit jak reflux tka projevy zadní rýmy. Dle výsledků vyšetření by se pak volil další postup.
U dcery se může jednat o hypereakativní pokožku, v období , kdy se kožní projevy vyskytují opakovaně, bych nasadila pravidelně Aerius. Uvolnění histaminu - látky spouštějící alergické reakce může nastat i fyzikálními mechanismy - fyzická námaha, horko... Vhodné by bylo provést kožní testy a podrobné alergologické vyšetření.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.