Dotaz 2818

Dotaz, 6. 6. 2014

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - má cenu "léčit se" u odborníka s pylovou alergií? Nevím, co je správné. Obtíže-řezání v očích, svědění patra, vodnatá rýma, kýchání, nateklá nosní slizice mě trápí více nebo méně necelé 2 měsíce v roce, v součastné době používám volně prodejné pilulky na alergii a potíže jsou v sezoně minimální (o proti tomu, když si pilulku nevemu), lehce snesitelné -ale je to řešení z dlouhodobého hlediska?
Alergie mi byla diagnostikována někdy na začátku dospívání, brávala jsem přes zimu takové kapičky + v sezoně např. Zyrtec..Když mi bylo cca 20 let, přestala jsem na alergologii docházet, protože jsem k tehdejší alergoložce přestala cítit dostatečnou důvěru (kvůli vakcínám, co jsem musela několit let pečlivě brát, abych se pak dozvěděla, že to bylo úplně na nic a mám přejít na něco jiného, pro mě tehdy o dost dražšího, nevěřila jsem, že to nebude taky na nic, neměla jsem chut´ věnovat tomu dál čas ani peníze, jako jsem to dělala u těch "starých" neúčinných vakcín). Nikam jinam jsem dál nechodila.
Přišlo dlouhé období (cca 10 let), kdy jsem se svou alergií nedělala vůbec nic, bylo to zároveň období, kdy jsem byla buď těhotná nebo jsem kojila a sezonu jsem protrpěla vždy bez léků (ale během těhotenství, kojení mi přišlo, že mé tělo reaguje mírněji, možná působila i psychika, že jsem sezonu vždy nakonec dokázala překonat "čistá").
Ale ted´tápu, jak dál, halvně i kvůli tomu, že prakticky rok co rok trpívám přes zimu-v cca stejném období velmi dráždivým, dávivým suchým "měsíčním" kašlem (krutě jsem ho vnímala hlavně v těhotenství a kojení, kdy mi i obvodní lékař mohl doporučit jen cibulový nebo jitrocelový sirup a jinek nehnul ani prstem a já sama jsem si také nedokázala nic pořádně vzít. Když jsem však konečně odstavila, zjistila jsem, že mi obvodní dr. stejně s kašlem nedokáže pomoci a já si to prostě musím odkašlat). Tuším, že asi bude mít spojitost s alergií (takový neutuchající kašel přes zimu byl i důvodem, proč mě onehdy dětský lékař vůbec poslal na alergologicé testy...Jenže má důvěra je všeobecně nalomená.....Opravdu nevím, co mám dělat, jak znovu získat důvěru-třeba k někomu jinému, když vlastně člověk ví, že skutečná léčba na alergii neexistuje?..Může mi doktor v tomhle opravdu nějak pomoci? Na druhou stranu, samotnou mě to už unavuje, takhle sama bojovat se svým tělem a neustále se ptát sama sebe proč a co mám teda vlastně dělat? Dělám (udělala jsem) špatně, když neděláím nic? Nebo je to vlastně jedno, jestli něco dělám, či nedělám?

MUDr. Iva Pončáková, 6. 6. 2014

Dobrý den, určitě bych doporučovala sledování na alergologii. Alergie je chronický zánět, který může poškozovat sliznice, je důležité ho dostatečně léčit včas, aby se předešlo trvalému poškození sliznic nebo progrese do dalších alergií.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.