Dotaz 298

Dotaz, 7. 11. 2007

Dobrý den, mám 6timěsíčního syna. Od narození trpěl opruzeninami, které se nám podařilo léčit jen koupelemi v dubové kůře a vyléčit až krémem proti opruzeninám Babybalm. Od třetího měsíce, když skončil problém s opruzeninami, má exém.Začal na bříšku malým červeným flíčkem a rozšířil se do loketních jamek, podkolenní, krk, obličej včetně "záuší" na varlátka a penis. Dětská lékařka mi řekla, že prý je to u dětí normální, a že musím zkoušet různé přípravky dokud nějaký nezabere. Prý mám taky být připravená na to, že exém bude jednou dobrý a jednou horší, a že Ondrovi na něj zabere pokaždé něco jiného. Takže nakonec zabral Jarischův roztok, ale než jsem našla vhodné promazávadlo, tak Ondra měl exém rozpraskaný téměř do krve. Bez doporučení jsem navštívila kožní ordinaci, kde jsme dostali Advantan a mast na promazávání, kterou nám připravili v lékárně. Advantan sice zabral po týdnu užívání ale po jednom dni vysazení se exém ve stejné síle objevil znovu. Už jsem ho znovu nepoužila. Asi před týdnem jsem použila měsíčkovou mast, kterou používám do teď a Ondrovi se exém značně zlepšil ale stále svědí i na místech, kde už na pohled není vidět. Od 4. měsíce jsem ze stravy postupně vyřazovala alergeny. Já sama mám diagnostikovanou hypolaktazii. Ovšem po vyšetření mi pan doktor řekl, že pokud mi nebudou dělat zažívací problémy zakysané mléčné výrobky a tvrdé sýry mohu je jíst. Od jednoho roku do pěti let jsem držela bezlepkovou dietu pro podezření na celiakii - nepotvrdilo se. Do jednoho roku věku jsem byla léčena na chudokrevnost.V rodině není nikdo alergický a nikdy nebyl.V současné době stále plně kojím a ze stravy již měsíc mám vyloučeny všechny alergeny (od lepku, přes mléko a výrobky z něj, exotické ovoce, některou zeleninu,ořechy až po koření). Moje otázky: Lze u takhle malého miminka poznat o jakou alergii jde a zda vůbec je alergický? Kdy je vhodné začít přikrmovat? (vždy jsem chtěla plně kojit co nejdéle, ale teď nevím, jestli spíš Ondrovi neubližuji) Lze nějak odstranit svědění aniž bych musela na kožní pro léky proti svědění? Jak poznat zda jde o atopický exém? (lékařka mi řekla, že dokud plně kojím, že nemůže určit z jakého důvodu se Ondrovi dělá exém). Dočetla jsem se, že čím déle budu plně kojit, tím více ohrožuji Ondru chudokrevností – je to pravda? Ráda bych přišla na příčinu exému, abych se pak podle toho mohla zachovat. Nechci se spokojit s tím, že se to nějakou mastičkou prostě zaléčí. Zatím to vypadá, že změna stravy u mě a měsíčková mast jsou tím pravým lékem, ale nevím, zda je to konečné. Omlouvám se za tak obšírný dotaz. Ale s odpověďmi dětské lékařky a ani dermatoložky nejsem vůbec spokojena tím spíš, že jejich rady nebyly k ničemu. Děkuji a přeji Vám mnoho spokojených pacientů. Vorlíčková

MUDr. Iva Pončáková, 7. 11. 2007

Milá Adélo,
příčina alergie se někdy dá zjistit i u takto malého dítěte, nepodaří se to však vždy. Pokud má Váš syn takovýto ekzém, je nepochybně alergik. Přikrmovat můžete začít po 6. měsící, nejlépe v době, kdy ještě kojíte. Svědění lze částěčně odstranit vydatným promašťováním, kůži nemydlete. Už podle Vašeho popisu a průběhu se dá s velkou pravděpodobností říci, že se jedná o atopický ekzém. Pokud máte sama dost železa, je ho dostatek i ve vašem mléce. Pokud máte pochybnosti, nechte se vyšetřit a případně berte železo Vy sama. Pokud je Váš syn chudokrevný z důvodu nedostatku železa v mléce, může podle závažnosti lékař předepsat železo i jemu a můžete dále kojit a brát železo také.
K léčbě ekzému - je to někdy velmi svízelný problém a opravdu se musí vyzkoušet všechno možné, každému pacientovi vyhovuje něco jiného. Obecné zásady však platí pro všechny. Léčba takto závažného ekzému však patři pod kontrolu zkušeného odborníka.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.