Dotaz 299

Dotaz, 7. 11. 2007

Dobrý den, mám 15 měsíčního syna, on sám žádné projevy alergie zatím nemá, ale v rodině je pylová i potravinová alergie (mořské plody). Syn byl 7 měsíců kojen, od 6. měsíce postupně dostává příkrmy, od doby kdy začal odmítat kojení dostává místo mateřského mléka batolecí mléko Nutrilon. Do 1 roku jsme dodržovali bezlepkovou stravu, teď už ne. Informace o tom, co nesmí dítě do 1roku jíst jsou všude, ale co dál? Smí dítě s pozitivní alerg.rodinnou anamnézou v 15ti měsících už bílek, ryby, normální kravské mléko, syrovou zeleninu (dosud dostával jen vařenou) a jakým potravinám a do jakého věku dítěte se máme vyhýbat, aby se omezilo riziko vzniku alergie? Díky za odpověď a hezký den

MUDr. Iva Pončáková, 7. 11. 2007

Milá Heleno,
není žádné univerzálně platné opatření, které funguje u všech. Většinou
se doporučuje nepodávat kravské mléko, vejce, soju, ryby, kořenovou zeleninu do 2 let věku. Ořechy by takto malé dítě nemělo dostat v žádném případě, hrozí i riziko vdechnutí.

Po 2 letech věku se doporučuje již strava věkově vhodná, bez omezení. Do 2-3 let je to adaptované mléko určené pro daný věk, ne přímo kravské mléko.

Zdravím van
.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.