Dotaz 30

Dotaz, 11. 6. 2007

Mám na břiše, na hýždích, na zadní straně stehen, trochu na zádech a na předloktích pupínky, které nevědomky ze spaní škrábu, ale i večer, když čtu. Zjistím to, až když mi to bolí. Koupila jsem si měsíčkovou a později řepíkovou mast. Pravidelně se sprchuji a pak namažu poškozená místa mastí. Koupila jsem si bioaktivní pycnogenol. Částečně jsem již zhojená, ale stejně si svědivé boláčky drbu. Mám na sebe zlost, protože se stydím do plavek. Na soukromé zahradě v docela intimním prostředí máme bazén, který je ošetřován klasickými přípravky doporučenými společností Mauntfield. Nevím, jestli se v této vodě smím koupat. Chtěla bych poškozená místa vystavit slunci, ale také nevím, mohu-li.
2 roky se léčím u alergoložky. Mám lehké astma a tak užívám Pulmax 200, předtím 400, dále xyzal 5mg, při obtížích ventolin. Také beru na lékařský předpis Tenaxum, MicardisPlus 12,5 mg, Lipirex 200, a protože jsem i při tělě, napsal mi lékař Lindaxa 15. (za 3 měsíce jsem shodila 8 kg) Jinak sama užívám Koenzym Q10, teď momentálně jsem přidala zinek a vápník, ale to je nepravidelné.
Vypsala jsem všechno, aby bylo možno posoudit případné vlivy léků nebo jiné okolnosti.
Paní doktorce na alergologii, ani obvodnímu lékaři jsem to zatím neřekla. (Stydím se a zkouším, jestli to sama mastmi, případně Pycnogelem nevyléčím sama). V lékárně mi mgr. řekla, že si mám nechat udělat test na cukrovku. V rodině u obou rodičů a jejich rodin se vyskytovala, ale myslím si, že to byla stařecká cukrovka. Na tom testu jsem zatím nebyla.
Prosím, velmi zdvořile, posuďte má-li toto poškození kůže spojitost s alergií a jak bych měla postupovat. Mohu-li tento problém řešit sama, nebo výhradně pod lékařským dozorem , který mi naordinuje doporučovanou léčbu, která je uvedena v oblasti kopřivky a otoky.
Počkám na Vaše vyjádření a doporučení.
Květoslava Hrdličková

MUDr. Iva Pončáková, 11. 6. 2007

Podle vašeho popisu se může jednat o alergickou reakci , kdy je pravděpodobně do kůže škrabáním již asi zanesena infekce, ale může jít i o nějaké pouze infekční kožní onemocnění.
Samoléčbu nedoporučuji, v tomto stavu bych doporučovala vyšetření kožním lékařem. Ten by mohl provést i nejjednodušší vyšetření k vyloučení cukrovky - hladina cukru v krvi nalačno a cukr v moči.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.