#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dotaz 31

Dotaz, 11. 6. 2007

Při celkové alergické reakci , např. začíná edém dýchacích cest, dítě je v ohrožení života, jak má vypadat laická 1.pomoc? Podávají se antihistaminika, pokud je dítě schopné je požít? A jak postupuje lékař při první pomoci? Děkuji

Prim. Mudr. Martin Šmakal, 11. 6. 2007

Pokud máte na mysli otok hrtanu, může laik krk obložit ledem, klidnit pacienta - nepodávat rozhodně tablety, maximálně zkusit kapky, např. Fenistil. Záleží na tom, je- li pacient opravdu schopen polykat. Lepší je podat čípek kortikoidu - Rectodelt.
Lékař potom dělá totéž pokud nemá nic jiného po ruce. V krajní nouzi v bezprostředním ohrožení života se pokusí o tzv koniopunkci - do určitého místa hrtanu se zabodne několik tlustších injekčních jehel.
Má-li k dispozici léky podá injekčně: Adrenalin, antihistaminikum např. Dithiaden, kortikoid např. Solumedrol, zajistí žílu, zavede kanylu do dýchacích cest.
Pokud se jedná o otok průdušek, je nutné podat např Ventolin ve sprayi, vdechnout 4 dávky opakovaně po 20ti minutách, nebo jiný lék na roztažení a uvolnění průdušek a po té také kortikoid - např. Solumedrol, podle závažnosti stavu. Pokud může pacien polykat, lze místo Solumedrolu podat Prednizon.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.