Dobrý den,
mám přítele, kterého mám velmi ráda. Chtěla bych s ním založit rodinu a mít s ním děti, ale můj přítel má astma. V dětství mělo jeho astma velmi drastický průběh. Astmatické záchvaty měl několikrát denně, dusil se. Jeho mamča ho posílala často do lázní. Dnes je příteli 25 let a kdyby mi to neřekl, ani bych skoro nepoznala, že astma má. Sice někdy často kýchá, mívá často zacpaný nos a bere léky. Měl by je brát 2x denně, což nedodržuje a bere si je jen jednou denně. Nevím, o jaký druh léků jde. Vím, že jsou to dva druhy. Má na ně speciální strojek. Jeden prášek se mu rozemele, přítel ho vdechne a druhý má obdobný systém užívání. Takže mému příteli se astma velice zlepšilo. Astmatický záchvat neměl přes deset let. Nyní byl u svého lékaře na vyšetření a bylo mu řečeno, že ho nejvíce dráždí už jen prach a roztoči. Bohužel ale i maminka mého přítele je astmatik. Velice těžký astmatik. V 50 letech jí dělá potíže vyjít do schodů.
Chtěla jsem se Vás zeptat, jak je velká pravděpodobnost, že by naše děti také měly astma, když ho má můj přítel i jeho mamča? Pokud by se to stalo, jak probíhá v současné době léčba astmatu u velmi malých dětí? Je lehké poznat u miminek příznaky, že se jedná o astma? Mám z toho opravdu velký strach a nechtěla bych se dočkat toho, že se mé dítě bude jednou dusit,"modrat mi v náruči".
Moc Vám děkuji za odpověď.
Dana Kučerová
Milá Dagmar,
riziko alergie pro dítě, pokud je jeden rodič alergik, je 40%. Astma lékař pozná i u kojence a léčba je obdobná jako u dospělého. I děti dostávají inhalační léky, jen se jim podávají přes nástavec s maskou na nos a ústa. Léčba astmatu je dnes již na daleko lepší úrovni než byla před 20ti lety, takže bych se na Vašem místě tolik nebála.
Zdravím van