Dotaz 311

Dotaz, 12. 11. 2007

Dobrý den,
mám přítele, kterého mám velmi ráda. Chtěla bych s ním založit rodinu a mít s ním děti, ale můj přítel má astma. V dětství mělo jeho astma velmi drastický průběh. Astmatické záchvaty měl několikrát denně, dusil se. Jeho mamča ho posílala často do lázní. Dnes je příteli 25 let a kdyby mi to neřekl, ani bych skoro nepoznala, že astma má. Sice někdy často kýchá, mívá často zacpaný nos a bere léky. Měl by je brát 2x denně, což nedodržuje a bere si je jen jednou denně. Nevím, o jaký druh léků jde. Vím, že jsou to dva druhy. Má na ně speciální strojek. Jeden prášek se mu rozemele, přítel ho vdechne a druhý má obdobný systém užívání. Takže mému příteli se astma velice zlepšilo. Astmatický záchvat neměl přes deset let. Nyní byl u svého lékaře na vyšetření a bylo mu řečeno, že ho nejvíce dráždí už jen prach a roztoči. Bohužel ale i maminka mého přítele je astmatik. Velice těžký astmatik. V 50 letech jí dělá potíže vyjít do schodů.
Chtěla jsem se Vás zeptat, jak je velká pravděpodobnost, že by naše děti také měly astma, když ho má můj přítel i jeho mamča? Pokud by se to stalo, jak probíhá v současné době léčba astmatu u velmi malých dětí? Je lehké poznat u miminek příznaky, že se jedná o astma? Mám z toho opravdu velký strach a nechtěla bych se dočkat toho, že se mé dítě bude jednou dusit,"modrat mi v náruči".
Moc Vám děkuji za odpověď.

Dana Kučerová

MUDr. Iva Pončáková, 12. 11. 2007

Milá Dagmar,
riziko alergie pro dítě, pokud je jeden rodič alergik, je 40%. Astma lékař pozná i u kojence a léčba je obdobná jako u dospělého. I děti dostávají inhalační léky, jen se jim podávají přes nástavec s maskou na nos a ústa. Léčba astmatu je dnes již na daleko lepší úrovni než byla před 20ti lety, takže bych se na Vašem místě tolik nebála.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.