Dotaz 329

Dotaz, 30. 11. 2007

Dobrý den, již od svého útlého mládí ( je mi 34 let ) trpím na nadměrné zarudnutí a osychání kůže v trojůhelníku - kořen nosu je vrchol rovnostranného trojůhelníku a pusa je spodní jeho základna. V posledních letech se mi toto rozšířilo i na kulatá ložiska na obou stranách brady...a to dokonce i když jsem se půl roku neholil......tato zarudlost a osychání se zvyšují koupelí, holením, pitím alkoholu.. a víc jsem nevypozoroval...protože věřím v to, že obličej je semafor těla, domnívám se, že je nějaký problém se zažíváním...tipuju střevo, žlučník.....někdy je to intezivnější a někdy je klid....za svých 34 let jsem nedokázal vypozorovat, co na to má největší vliv....v současné době jsem nasadil bezlepkovou dietu a to ještě bez alkoholu a bez mléčných výrobků a mám pocit, že je to jen horší...Můj otec celý život měl podobné problémy na stejných místech, tudíž je to samozřejmě zděděné, le nesmířím se s tím a chci si to léčit, resp. mám strach, že se časem ukáže, že toto byl signál nějakého orgáno - jeho špatné funkčnosti. Bohužel nechci na léčbu užívat žádné chemické záležitosti....tuším, že i velký vliv na zhoršení měla moje kožní , která mi v mládí dávala líh na vypalování a následně nějakou maďarskou mastičku jako uklidňovadlo, od té doby nemám ke kožní důvěru, protože si mylslím, že neléčí příčinu ale jen tu signalizaci....dá se takhle na dálku poradit ? děkuji velice Radek K.

MUDr. Iva Pončáková, 30. 11. 2007

Milý Radku, máte pravdu, že na kůži se projeví řada celkových neduhů, jako nesprávná životospráva, stres, nedostatky ve výživě a také různé nemoci mají své kožní projevy.
Podle Vašeho popisu by se mohlo jednat o tzv. seborrheickou dermatitidu. Je to onemocnění s poruchou mazových žláz zejména v oblastech, které popisujete. Patří k tomu i lupy a někdy i akne. Důležitou roli hraje infekce kůže kvasinkami a plísněmi a přehnaná imunitní odpověd´ na ni. Zhoršení nastává pochopitelně zevním drážděním jako je vysušování, holení, používání různé kosmetiky, vlivem mrazu a podobně. Také psychický stres projevy zhoršuje.
V léčbě se používají krémy se salicyláty, dehtem, krémy s léky protiplísňovými a s kortikoidy a nověji i dalšími imunosupresivními léky jako je pimecrolimus.
Celková úprava životosprávy, odstranění stresu a dostatek odpočinku a úprava střevní mikroflory je také vhodná.

Zdravím vanZaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.