Dotaz 42

Dotaz, 12. 6. 2007

Dobrý den, dceru 7 let štípla včela do zápěstí. Do druhého dne se u ní objevila reakce spočívající ve velkém otoku, bolestivosti a zarudnutí až k lokti. Lékařka konstatovala toxickou reakci, ne alergickou, můžete mi vysvětlit jaký je mezi těmito reakcemi rozdíl? Byl jí nasazen Dithiaden 2 tbl. denně a Rivanolové obklady. Děkuji Vám za odpověď.

MUDr. Iva Pončáková, 12. 6. 2007

Reakce po hmyzím bodnutí jsou tyto: alergická, různého rozsahu od místní až po celkovou se šokem. Není závislá na množství jedu, stačí i několik mikrogramů.Toxická reakce je vlastně způsobena samotným jedem a je tím větší, čí více jedu. Nastává zpravidla až po stovkách žihadel. Další reakce může být infekční, hmyz při vpichu zanese nějakou bakteriální infekci. Tato reakce vypadá jako zánět kůže a podkoží, je při ní i teplota a může dojít i k otravě krve. Předchozí 2 reakce jsou si podobné, dominuje otok, svědění, vyrážka, zarudnutí. Teplota bývá normální, nebo jen mírně zvýšená.
Podle Vašeho popisu bych spíše typovala reakci alergickou, nakonec i tak byla dcera léčena. Toxická reakce by se léčila spíše asi kortikoidy ale Dithiaden by trochu pomohl také. Pro léčbu není rozlišení těchto 2 typů reakce podstatné. Důležité je odlišit infekci .Orientujeme se hlavně podle teplot, někdy může v infikovaných místech být výrazná bolest a pocity "škubání" . V těchto případech je nutné neprodleně vyhledat lékaře, nasadit antibiotika, někdy i operovat.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.