Dotaz 429

Dotaz, 18. 1. 2008

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o radu ve věci alergické reakce v těhotenství.
Jsem v 24 týdnu těhotenství a od 20 týdne mám problémy s alergickými projevy
na pokožce. Problémy začaly před Vánocemi a jelikož byla kožní reakce
opravdu silná, tak jsem navštívila pohotovost a po nezlepšení
následně kožní lékařku. Ta mi předepsala mastičky
a homeopatika a příznaky se výrazně zlepšily.
Po 14dnech mě pokožka opět začala svědit a to zejména v horní části těla. Lékařka mi předepsala další mast, kterou ještě užívám. Už je to ovšem 4 týden co se svědění projevuje a jelikož chodím do práce, tak je to dost nepříjemné. Hlavně v noci se budím a svědí mě zejména prsa, dekolt, krk a loketní jamky. Jelikož jsem těhotná ráda bych věděla, zda se můžu podrobit nějakém alergologickým testům, aby byl zjištěn alergen nebo zda by jste mi mohl dát nějaké doporučení čeho se vyvarovat. Zatím jsem nepřišla na příčinu mých problémů. Je možní že je to způsobeno hormony?
Nepoužívám už žádné deodoranty ani parfémy, a při sprchování používám glycerinové mýdlo. Rovněž jsem vynechala ze svého jídelníčku všechny citrusové plody, ananas, kiwi, kyselé,
kořeněné jídla, cukrovinky s obsahem kakaa, mléko. Děkuji za radu.

MUDr. Iva Pončáková, 18. 1. 2008

Milá Andreo,
bez rizika Vám mohou provést alergologické vyšetření z krevního séra, znamená to pouze jeden odběr krve, vyšetření se provádí v laboratoři. Hormony určitě roli hrát mohou, ale také se nemusí jednat o alergii. Měla byste o problému informovat i svého gynekologa.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.