Dotaz 462

Dotaz, 1. 2. 2008

Dobrý den,

jsem mamimkou 7měsíčního syna, u něhož se již v cca 3 měsících živots začal objevovat atopický ekzém, má ho v malých ploškách na tváři,na krku a na nártech. Syn je od konce 4. měsíce přikrmován HA mlékem, nejprve BEBA 1 HA, nyní BEBA 2 HA, i nadále však kojím. Od ukončeného 6. měsíce jsem postupně začal podávat nemléčný příkrm, nyn již jí mrkev, cuketu, dýni, mramory, rýži, telecí, krůtí a králičí maso a cca 1,5týdne konzumujei nedoslazované přesnídávky z ovoce (jablka, hruška, banán). Já sama od miminkovského věku trpím atopickým ekzémem, problémy mám sice jen občas, avšak až do současnosti. Manžel je rovněž alergik. Po porodu jsem s ohledem na kojení ze své strav vyloučily mléko, čokoládu a ořechy, citrusy atd. Zajímalo by mne, do jakého věku mám symovi podávat HA mléko a kdy budu moci přejít na obyčené kojenecké mléko, kdy budu moci do jeho jídelníčku zařadit mléčné výrobky jako je jogurt a sýry txpu lučina či žervé a kdy doporučujete podávat takovému dítěti potraviny s obsahem lepku. Mohu si nyní nechat udělat alergologické testy, přestože kojím? A v jakém věku je mohu nechat udělat synovi? Za odpověď na své dotazy Vám děkuji. Martina Jedličková

MUDr. Iva Pončáková, 1. 2. 2008

Milá Martino,
i v době kojení můžete podstoupit bez obav testy z odebrané krve. Jejich výpovědní hodnota je podobné té, kterou mají kožní testy. Dítě může být stejným způsobem - tedy z krve - vyšetřeno také. Je to v tomto věku pro něj snesitelnější než kožní testy. Platí ale pravidlo, že čím je dítě mladší, tím méně jsou tato vyšetření spolehlivá, proto pokud není první výsledek přesvědčivý nebo je vše negativní, testy se po určité době (6-12 měsíců) opakují.
Potraviny obsahující lepek lze pozávat po dokončeném 6. měsíci věku i u pacienta s atopickým ekzémem.
Pokud podáváte HA mléka, je možné jejich podávání ukončit okolo 1 roku věku, pokud se dítěti neprokáže alergie na kravské mléko. Pokud by se alergie prokázala, je nutné mléko ze stravy vyloučit i nadále a podávat dokonce Nutrilon MCT nebo jiné úplně hydrolyzované mléko, které je určeno pro pacienta s prokázanou alergií na bílkovinu kravského mléka.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.