Dotaz 501

Dotaz, 29. 2. 2008

Dobry den,

mám dotaz ohledně Staloralu 300. Lékařka mi ho teď předepsala pro mou 4 letou dceru kvůli silné alergii na roztoče, čekám, až ho výrobce dodá. Radila jsem se o tom ještě s dětskou alergoložkou, k níž normálně s dětmi chodím (Staloral mi předepsala alergoložka v Mototle, kam s dcerou chodím na plicní ambulanci kvůli podezření na astma), a ta by se přikláněla u tak malého dítěte spíše k slabší formě Staloral 100. Lék byl dceři předepsán na základě krevních testů, kdy reakce na oba roztoče přesahovaly hodnotu 100, ostatní alergeny byly v normě nebo zanedbatelné. Dcera od 2let, kdy měla něco jako astmatický záchvat, s nímž se léčila v Motole, bere slabé dávky inhalačních kortikoster. (Ecobec 50)a antihistaminika (Zyrtec, ted nově Xyzal). Alergie na roztoče jí byla z krevních testů prokázána již před rokem (ovšem hodnoty byly tenkrát mnohem nižší), tenkrát jsem udělala radikální opatření proti roztočům (v podstatě všechny doporučované)- povlaky Pristine v celém bytě, žádné závěsy ani koberce, čistička vzduchu atd. Přesto její alerg. reakce takto zesílila. Dcera je dosti drobná (12 kg, 90 cm), myslíte si, že pro ni dávky alergenu Staloral 300 nebudou příliš silné? Nebylo by lepší začít s nižší dávkou a zvyšovat ji postupně? Nerada bych jí přivodila další záchvat či jiné problémy. Děkuji předem za radu

MUDr. Iva Pončáková, 29. 2. 2008

Milá Jano,
myslím, že Staloral 300 by neměl působit obtíže. Tato forma alergenové vakcinace je většinou velmi dobře snášena a reakce vídáme velice zřídka. Rozdíl mezi Staloral 300 a 100 v počtu něžádoucích účinků jsme zatím nezaznamenali, a to ani u drobných dětí.
Co bych ale u Vaší dcery doporučil je vyšetření pro malý růst a malou váhu, pokud nebylo provedeno. Váhu 12kg mají některé děti již v roce věku, na 4 troky je to hodně málo.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.