Dotaz 524

Dotaz, 12. 3. 2008

Dobrý den,

asi před půl rokem mi kožní lékař oznámil, že trpím alergií na chlor a fluor. Samozřejmě, že i prašné prostředí a přemíra slunečního záření mi nesvědčí. Okolo úst se mi dělaly červené pupínky, které se olupovaly a svědily. Předepsal mi mastičku, která nevábně voní a má bílou barvu. To mi na nějaký čas pomohlo a pupínky zmizely. Asi nemohu ani používat žádné kosmetické přípravky, ale potřebovala bych poradit, jestli bych nemohla používat nějaký krém na velmi suchou pleť a také jak s touto diagnózou o pleť pečovat. Vyzkoušela jsem i přírodní kosmetiku, ale nic mi nevyhovuje. Když ji nanesu, tak se mi pupínky (sice menší, zato v celém obličeji) objeví znovu. Děkuji předem za radu. S pozdravem Jana Karlová

MUDr. Iva Pončáková, 12. 3. 2008

Milá Jano,
patrně trpíte tzv. periorální dermatitidou. Musíte se vyvarovat všeho, co obsahuje zmíněné látky, tedy i zubních past s jejich obsahem. Dokonce i mytí obličeje je nutné provádět například Dobrou vodou, nikoliv vodou z kohoutku.
Při výběru kosmetiky opět dbejte na složení - bez halogenů. Nejlépe Vám porádí v lékárně. Zkuste například Calcium pantothenicum nebo Infadolan.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.