Dotaz 544

Dotaz, 1. 4. 2008

Hezký den, synkovi v 6 měsících odebrali krev na zjištění potravinových alergií. Byla prokázána pouze alergie na bílek, ale hladina IgE 37. Paní Dr. říkala, že do budoucna bude jistě alergik. Zatím má pouze silný ekzém v obličeji a hlavě a na nožičkách. Dostali jsme na kožním locoid a promašťovadlo. Paní alergoložka nám zatím dala pouze fenistil kapky.
Chtěla jsem se zeptat, zda je možné v tomto případě, kdy nebyla prokázána alergie na mléko dávat při přechodu z mateřského mléka klasické pokračovací kojenecké mléko, např. sunar nebo zda s ohledem na zvýšené IgE dávat výhradně HA mléka? Případně jak je to s jogurty a jinými mléčnými výrobky.
Může se IgE nějakým způsobem snížit? Co to tedy vlastně znamená?
Děkuji.

MUDr. Iva Pončáková, 1. 4. 2008

Milá Yveto
hodnota IgE 37 není příliš vysoká. Další vývoj teprve ukáže, zda bude syn alergikem. Je pravda, že pokud má již nyní pozitivní protilátky proti bílku, je to varovné znamení.
Používejte HA mléko do doby, než zavedete další příkrmy. Potom již to žádný preventivní efekt nemá. Po zavedení příkrmů, tedy po 6. měsíci, můžete podávat i jogurt a jiné mléčné výrobky.
IgE se může s věkem zvýšit i snížit. Sám o sobě však tento jediný parametr není ukazatelem závažnosti onemocnění. Jsou lidé, kteří mají IgE 500 a nic jim není. Naopak někteří, kteří ho mají v normě mají závažné alergické potíže.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.