Dotaz 549

Dotaz, 1. 4. 2008

Dobrý den, je mi 33let, od dětství jsem trpěla různými alergiemi a ekzémy, které mi kolem 18.roku "přerostly" v astma. Od té doby se léčím na plicním oddělení Lerymed v Praze 4. Pravidelně jsem brala nejdříve Dithiaden, potom Zyrtec a v případě dýchacích obtížích Berodual (většinou jsem jej i celé měsíce nepotřebovala). Moje problémy byly snesitelné, věkem se bohužel prohlubovaly. Lékařka mi nasadila Seretide Discus 250, který jsem brala 1x denně, k tomu 1x denně Zyrtec, příležitostně Berodual, Flixonase a kapky do očí, bohužel momentálně neznám jejich název. CCa 4 roky mám dávky zvětšené na Seretide Discus 500 2x denně, Zyrtec a Berodual N. K tomu jsem docházela na inhalace (Atrovent, Ventolin). Bohužel od loňského listopadu mám vleklý zánět průdušek, moje obvyklé léky ani inhalace absolutně nezabírají, naopak se po Ventolinu ještě víc dusím, dostala jsem tedy několik infuzí, po kterých se mi udělalo lépe. Momentálně jsem opět po astmatickém záchvatu, se kterým jsem skončila v Thomayerově nemocnici, kde mi byly předepsány rovnou infuze. Obdržela jsem i antibiotika Zinnat a další kortikoidy - PREDNISON. Bohužel k mému astmatu se přidal před 3lety i vysoký tlak, dále mi byla zjištěna srdeční arytmie, se kterou jsem byla hospitalizována v zařízení IKEM (letos v únoru), měla mi být provedena katetrizační ablace, zákrok se ale nezdařil, budu pravděpodobně brát další léky a bylo mi řečeno, že na srdce a tlak je astma hodně negativním vlivem. Ač celý život se snažím jíst hodně zdravě, můj jídelníček denně obsahuje čerstvé ovoce a zeleninu, nejím červené maso, pravidelně cvičím, v zimním období si kupuji vitamin C+Zinek, moje imunita se zdá hodně oslabená.
Potřebovala bych znát názor i jiného lékaře, zda se vzhledem k mým problémům (srdce, tlak) dá astma léčit i jinou metodou.
Děkuji za radu
Bolardová

MUDr. Iva Pončáková, 1. 4. 2008

Milá Jitko,
Příliš mnoho jiných metod k léčbě astmatu nemáme, ale nějaké ještě existují. Záleží však velmi na tom, jaký typ astmatu máte. Tyto léky jsou totiž vyhrazeny jen pro určitý typ astmatu. Jejich nasazení musí posoudit odborník.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.