Dotaz 608

Dotaz, 7. 5. 2008

Dobrý den. Mám už od 14-ti let alergii na běžné věci, jako je pyl,roztoči,čistící prostředky,většinu parfémů a už od malička mám atopický ekzém. Měla jsem mezi 14. až 16. rokem atopický ekzém i na víčkách, který jsem vyléčila mastí Protopic. Minulý rok se mi však vše vrátilo a mám pocit, že je vše ještě horší. Alergoložka mi už 3.rok nechce udělat krevní nebo kožní testy, o které ji už dlouho prosím. Říká, že je to ještě brzy-že by stejně nic nového nenašli. Já mám ale pocit, že se něco za ty roky změnilo. Užívám 1x denně lék ANALERGIN, který už moc nezabírá. Nemůžu jej už ani jeden den vynechat, protože vždy zhruba po 24 hodinách nějak tělo pozná, že potřebuje danou dávku a pokud ji nemá, začne mě svědit kůže po celém těle, zhorší se mi alergická rýma a začne mě svědit i dutina ústní,nosní,uši zevnitř a pálit oči.
Chci se tedy zeptat, jestli je nějaký jiný lék kromě prášků (vyzkoušela jsem i ZODAC, ZYRTEC, ALERID, apod.), například nějaké injekce nebo tak, abych měla třeba aspoň vždy na nějakou dobu klid?
Vím, že tady píšu celý román o mých problémech, ale trápí mě to už dlouhou dobu a vzhledem k tomu, že mi moje alergoložka zřejmě nechce víc pomoci, hledám pomoc někde jinde.
Budu moc ráda, když mi poradíte, co mám dělat.
Mějte se krásně...Lenka

MUDr. Iva Pončáková, 7. 5. 2008

Milá Lenko,
jsou ještě další léky, které by Vám mohly pomoci. Pokud alergie trvá již dlouhou dobu, nebudou už asi vhodné ony injekce - máte asi na mysli alergenovou vakcinaci, neboli desenzibilizaci , ale mohla byste vyzkoušet i jiné léky. To je možné i bez předchozího provedení testů.
Nicméně testy by po 3 letech již mohly prokázat nové alergie, zejména pokud se Váš problém zhoršil. Zkuste se znovu domluvit na změně léčby a eventuelně i na nových testech s Vaší alergoložkou. Pokud jí jasně vylíčíte, že se Vaše obtíže zhoršily, jistě se pokusí léčbu nějak změnit a pomoci Vám. Kožní testy pak doplníte po pylové sezoně.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.