Dotaz 609

Dotaz, 7. 5. 2008

Dobry den, nyni 7mes.syn ma zhruba od 3.mes. ekzem v obliceji. Nekdy temer vymizi, jindy je horsi,posl.dobou spise zhorsujici tendence. Zda se, ze je nesvedivy. Mazu A dermou Exomegou,promastuji, obcas pouzivam i Locoid. Stav se vzdy po vylepseni opet zhorsi. Pediatricka zastava nazor, ze krevni testy na prokazani alergie jsou do 3let zbytecne, navic - kdyz se to drzi JEN na obliceji... Syn byl do pul roku kojen plne, nyni kojim stale s prikrmy (podavam minimum novych veci, vyhybam se potenc.alergizujicim potravinam i ja ve sve strave - mlec.produkty, vejce, rajcata atd. Nedari se mi vypatrat pricinu ekzemu. Podavam synovi i probiotika, ale efekt nevidim. Je na miste vystreni krve? A musi byt pozadovano vystreni na alergologii pediatrem? Dekuji za odpoved

MUDr. Iva Pončáková, 7. 5. 2008

Milá Dášo,
i u takto malého dítěte se vyšetření udělat dá a zejména pokud má závažnější projevy ekzému je vhodné o něm uvažovat. Pokud jsou projevy opravdu mírné, není sice chybou s ním ještě vyčkat, protože nemusí v takto malém věku nic odhalit, ale pokud již vyjde nějaká pozitivita, je to signálem většího rizika dalších alergií do budoucna. Pokud by se objevila například nějaká potravina, mohlo by pomoci ji ze stravy vyloučit a sledovát, zda to pomůže. Pokud by se prokázala alergie na zvíře, je to to samé.
K vyšetření alergologem není vždy nutné doporučení pediatrem. Raději se ale předem o tom konkrétně informujte na daném pracovišti, než se tam vypravíte. Obvodní lékařku o tom také informujte.
Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.