Dotaz 64

Dotaz, 15. 6. 2007

Dobrý den, v březnu jsem byla se synem (3,5 roku) hospitalizovaná na 1 týden v nemocnici kvůli bronchitidě, byl nastydlý, měl rýmu, zpočátku teploty, kašel, v propouštěcí zprávě máme jako závěr "astma bronchiale persist. lehké". Po ukončení léčby nám ale naordinovali dlouhodobě užívat 2x denně ráno a večer Budiair 200, v případě nouze máme doma Ventolin, který jsme tenkrát brali. Při propouštění z nemocnice nám naše ošetřující lékařka říkala, že budeme brát asi 3 měsíce zmiňovaný Budiair, pak že vysadíme a uvidíme... Nyní jsme byli na kontrole v alergologické poradně, jiná paní doktorka, řekla, že syn je astmatik, Budiair že budeme používat dlouhodobě, vypadá to minimálně rok a proto Vám píši. Nelíbí se mi představa, že bych tak dlouho měla synovi podávat kortikoidy, které v Budiairu jsou, i když slabé. Četla jsem si nežádoucí účinky při dlouhodobém používání a opravdu bych byla radši, kdyby se pro nás našla jiná alternativa léčby. Ráda bych znala Váš názor, než budu opět něco diskutovat s paní doktorkou, jelikož mám obavy, že nebude chtít něco měnit. Předem Vám velice děkuji za odpověď a prosím Vás i o naspání event. léků, sprejů, které bychom podle Vás mohli používat.
Přeji Vám krásný den a děkuji.

Prim. Mudr. Martin Šmakal, 15. 6. 2007

Pokud má Váš syn astma, je postup zcela správný. Lékem první volby u dětí i dospělých jsou inhalační steroidy. Alternativou u dětí v mírnějších případech je např. Singulair. Většinou se ale začne intenzivnější léčbou, ze které se nejdříve po 3 měsících , pokud je pacient v pořádku, může pomaličku slevovat. Dobrý inhalační steroid, určený dětem od 1 roku, je Flixotide (spray), obsahuje menší množství steroidů. Dalším kombinovaným, a tudíž steroid-šetřícím lékem, je Seretide (spray). Volba Budiairu ale také není špatná.
Léčba astmatu je dlouhodobá, někdy i celoživotní, s tím se musíte smířit. Je ovšem určitá šance, že z něj chlapec "vyroste", nelze ale na ni spoléhat. Léčba se řídí kontrolou příznaků a snižuje se nejdříve po 3 měsících. Není radno spěchat!!! Ponechte rozhodnutí na lékaři, klást dotazy je však Vaším svatým právem. Je na lékaři, aby Vám podal uspokojivé vysvětlení a přesvědčil Vás. Ve Vašem případě je ale léčba zatím zcela správná.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.