Dotaz 662

Dotaz, 9. 6. 2008

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Chodím už několik let na alergologii, kde mi do zimy 2005/2006 píchali injekce proti pylu, roztočům apod. Když jsem se potom dvě sezóny po sobě (na podzim) o injekce přihlásila, paní doktorka mi řekla, že už je na píchání injekcí pozdě. Už minulé jaro a léto mi začaly zase trochu problémy a když jsem to svojí doktorce řekla, prohlásila, že tedy uděláme znova testy a uvidíme co dál. Testy mi bohužel všechny vyšly pozitivně, takže mi paní doktorka řekla, že mi přes zimu 2007 injekce stejně píchat nemůže, protože jsem alergická celoročně a na injekce musím být aspoň jedno období v roce nealergická, aby mi je mohla píchat. To by mělo logiku, kdyby ovšem jedna moje kamarádka nechodila k jiné paní doktorce, která jí píchá injekce celý rok, ne jenom přes zimu (jak to bylo u mě) a tudíž je to i v době (jaro, léto) kdy je kamarádka alergická na různé pyly apod.
Neřešila bych tuto situaci, ale po dvou letech "injekčního abstinování" mi začaly v tomto období opravdu velké problémy. Jím léky 2x denně a mají velmi malý účinek. Mám znova klasické příznaky senné rýmy a to tak rozjeté, že už mi hrozí zánět nosních dutin (docela na to při vleklé rýmě trpním).
Jak tedy mám této situaci rozumět? Je to liknavost mé doktorky nebo prostě používá jiný druh injekcí, který lze píchat jen v době, kdy pacient není alergický?
A mám tedy usilovat o to, aby mi píchala jiný druh nebo to má prostě nasmlouvané s nějakým dodavatelem a přes to nejede vlak.
Přijde mi hloupé, abych chodila někam, kde mi řeknou, že se mnou kromě prášků stejně nic jiného dělat nejde, a ještě mám za tuto "službu" platit.
S pozdravem,
Veronika Staňková

Prim. Mudr. Martin Šmakal, 9. 6. 2008

Milá Veroniko,
uvažujete logicky a Váš problém je poměrně složitý.
1. Existuje několik způsobů alergenové vakcinace, jak předsezonní - 3 až 6 injekcí před pylovou sezonou, tak po celou sezonu, každých 6-8 týdnu po dobu i 5 let. Při celoroční vakcinaci se dávky během sezony někdy snižují a zahájení této léčby by mělo být v období klidu.
2. V testech Vám mohou vyjít alergické protilátky proti mnoha alergenům, nejdůležitější ale je, co Vám skutečně vadí a působí obtíže.
Například Vám v laboratoři vyjdou stromy, trávy a pelyněk. Vy ale máte obtíže jen po kontaktu s pelyňkem, jinak ne. Potom je u Vás vhodná vakcina na pelyněk.
3. Pokud Vám ale v testu vyjde pozitivních například 5 různorodých alergenů a Vy na ně také reagujete, jsou šance na úspěch takto různorodé vakciny již velmi malé a některé alergeny se ani nemohou spolu kombinovat. Pokud jste tedy tento třetí případ, pak pro Vás skutečně už asi žádná vakcina moc neudělá.
S vakcinací se skutečně má začínat v období co nejklidnějším, t.j. mimo sezonu. Pokud máte alergické projevy celoročně, je to jednak důkazem, že máte alergii na mnoho různých alergenů a to samo je již předpokladem pro neúspěch vakciny, za další je v této situaci skutečně těžké vybrat vhodnou dobu k zahájení vakcinace.

Jak vidíte, je situace poměrně složitá. Doufám, že jsem Vám ji aspoń částěně osvětlila.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.