Dotaz 683

Dotaz, 7. 7. 2008

Dobrý den, již cca 3 měsíce pozoruji kopřivku v obličeji s mírným otokem. Vypozorovala jsem, že se mi to objevuje po okurce a rajčatech. Já osobně mám podezření že se jedná o alergii , pač když se těmto potravinám vyhýbám, potíže nejsou. Jinak mám problémy s alergií na léky(duomox, zinnat, dalacin, algifen, tegretol)-opět kopřivka v obličeji s otokem obličeje a krku. Proto bych měla 4 dotazy:

1) Je vhodné alergologické vyšetření na potravinovou alergii i když jsem si téměř 100% jistá na jaké potraviny je? Četla jsem totiž že testy na potraviny jsou mnohdy nepřesné.

2) Jaké potraviny jsou "podobné" okurce a rajčatu se kterými může být zkřízená alergie?

3) Provádí se i testy na alergii na léky? Bojím se vzít jakýkoliv lék, aby se neopakovala alergická reakce , která je vždy řešena protialergickými injekcemi popř. "kalciovkou" a někdy i hospitalizací.

4) Již cca 8 měsíců mám problém se zvýšenou FW (hodnoty 39 až 56) a CRP (hodnoty 16 až 29) může se jednat o souvislost s alergií?

Děkuji za rady a vážím si toho, jak lidem prostřednictvím internetu pomáháte. A proto přeji i mnoho úspěchu v práci.

MUDr. Iva Pončáková, 7. 7. 2008

Milá Evo,
je vidět, že máte o problému dobrý přehled.
Ad 1. pokud máte přesně odpozorované , na co reagujete, nejsou testy skutečně nutné. Musíte se daným potravinám vyhýbat.
Ad. 2. zkřížená alergie na okurku je s: celerem, mrkví a melounem
na rajče je s: pyly trav, žita a břízy, buráky, jablkem, celerem, brambory, latexem
Ad. 3. testy na alergii na léky se dají provést i kožní i stanovením z krve. Bohužel však ani negativní reakce nedá jistotu, že na lék nebudete mít reakci.
Ad. 4. takové zvýšení FW a CRP k alergii nepatří. Bývá při zánětu, který může být bakteriální nebo virový a nebo autoimunitní. K objasnění je nutné podrobnější vyšetření.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.