Dotaz 7

Dotaz, 21. 5. 2007

Trpěla jsem periorální dermatitidou.Po dlouhé léčbě zcela vymizela,ale pouze na období jednoho roku. Nyní se vrátila ve větší míře. Může to souviset s alergií na trávy, plísně a astmatem, kterým trpím? Děkuji.

MUDr. Iva Pončáková, 21. 5. 2007

Pokud se skutečně jedná o periorální dermatitidu, je to spíše projevem oslabení místní obranyschopnosti kůže a její přecitlivělosti.
Nejčastěji se to stává po podávání kortikoidních krémů přímo na obličej. Pokud máte astma a užíváte inhalační kortikoidy bez dechového nástavce, může to tento problém také vyvolat. Je třeba si po inhalaci omýt okolí úst čistou vodou nebo lépe Jarischovým roztokem (nutno na recept).
Dále Vás mohou dráždit i všechny kosmetické přípravky a také zubní pasty. Přechodně vše vysadit. Někomu vadí i chlorovaná voda. Umývat obličej je proto lépe v Dobré vodě.
Léčebně se používají masti s antibiotiky a dehtem (nutno na recept). Citlivá kůže bývá totiž často napadena infekcí.
Situaci výrazně zhoršuje i stres.
S pylovou alergií periorální dermatitida nesouvisí.

Můžete mít ale okolo úst i projevy potravinové alergie, kdy při pylové alergii reagujete také na některé potraviny. Typicky je spojena např. alergie na břízu s alergií na jablko. Po požití jablka mívají potom alergičtí pacienti otok rtů a sliznice v ústech, někdy zvrací a mají průjem, ale i celkové reakce. Okolo úst se jim potom může objevit ekzém. Ten je potom na podkladě alergie. I tady pozor na kortikoidy!!!!, raději po konzultaci s kožním lékařem, abyste si nepřivodila právě onu periorální dermatitidu z používání kortikoidů!

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.