Dotaz 701

Dotaz, 15. 7. 2008

Dobrý den, mému dnes již půlročnímu synovi byla cca ve 2. měs. zjištěna alergie na bílkovinu kravského mléka. Zatím se tedy jeho jídelníček skládá z potravin, které tuto bílkovinu neobsahují a vše je v pořádku.
Můj dotaz je, kdy můžu začít zkoušet např. mléčné kaše apod. Jestli existuje nějaká věková hranice, kdy se tento problém už neobjevuje.
Díky, Pavlína.

MUDr. Iva Pončáková, 15. 7. 2008

Milá Pavlíno,
první otázka je, zda to je opravdu alergie a ne pouze protilátky, které byly nalezeny při vyšetření krve. V tom je někdy obrovský rozpor.
O alergii se jedná jedině tehdy, pokud je jasně prokázána souvislost klinických obtíží pacienta s požitím dané potraviny. To se prokazuje poměrně složitým testem, kdy je pacientovi podávána podezřelá potravina nebo neškodný prášek. Pacient ani lékař neví, co právě dostává. Tím se odbourá předpojatost hodnocení reakcí. Každý den se zapisují reakce. Na konci testu se odkryjí, kdy byl podáván alergen a kdy ne a jaké byly reakce. Teprve na základě tohoto testu je možné s jistotou stanovit diagnozu potravinové alergie.
Pokud se opravdu o alergii na kravské mléko jedná, většinou z ní naštěstí děti vyrostou ve věku okolo 2 - 3 let.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.