Dotaz 739

Dotaz, 11. 8. 2008

Dobrý den paní doktorko, můj syn měl po bodnutí včelou alergickou reakci (celé tělo - fialové). Při dalším bodnutí máme dát prednison a dithiaden, účinkují ale až po několika hodinách. Synovi je 2,5 a váží 16 kilo. Je nějaký lék nebo vakcína s okamžitou účinností? Krevní testy budeme mít na konci září. Děkuji Marciánová

Prim. Mudr. Martin Šmakal, 11. 8. 2008

Milá Jarko,
lék s okamžitou účinností je Epipen v autoinjektoru. jJe to injekce, uzpůsobená tak, že si ji pacient sám podá do svalu (nebo mu ji podají rodiče).
Vybavují e jím pacienti s celkovou závažnou reakcí a musí ho předepsat lékař, který posoudí, zda reakce byla natolik závažná. Lék totiž není bez vedlejších účinků. Rychleji než Dithiaden působí Fenistil v kapkách - do 30ti minut. Peventivně by syn mohl po dobu výskytu bodavého hmyzu brát např Zyrtec kapky nebo Xyzal nebo Aerius v sirupu. Ty by nedovolily vzpanutí tak prudké reakce při eventuelním pobodání. Vakcinu je možné vybrat až podle krevních nebo kožních testů.Nástup jejího účinku je většinou až za několik měsíců, pokud není použito urychlené (ale nebezpečnější) schema podávání.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.