Dotaz 740

Dotaz, 12. 8. 2008

Dobrý den. Mám otázku ohledně alergií. Od dětství jsem měla atopický ekzém, ten mi v pubertě vymizel. Po porodu se mi opět vrátil s nebývalou intenzitou. Po dvou letech od návratu ekzému se mi začly projevovat alergie- zjistili alergii na pyl břízovitých stromů, pyly letních trav a roztoče- na to užívám 1krát 1 Aerius. Mám ráda med, vždycky si ho kupuji u stejného chovatele a nikdy mi nedělal problémy. Nedávno jsem ale dostala od příbuzných med, (prý úžasný na imunitu a astma). Namazala jsem si ho na chleba a do dvou minut se mi začalo špatně dýchat, úpně jsem sípala a pískalo ve mně při každém nádechu, svědilo mě v krku. Docela nás to
vyděsilo, ale než jsme se rozhodli co dělat, tak se mi to asi po půl hodině zase začlo lepšit a do dvou hodin to bylo pryč. Zkusila jsem si ho dát ještě po dvou měsících a stalo se to samé. Jak je vlastně tohle možné? Můžu být alergická jen na med z jedné konkrétní oblasti? Od té doby se však bojím si dát jakýkoli med, i ten co mi dřív nevadil. Mám to ještě vyzkoušet, nebo se musím vzdát všeho medu navždy? Pak se chci ještě zeptat na které potraviny se kříží ty alergie co mám, a znamená to, že se jich musím absolutně vyvarovat? Poprvé jsem si o zkřížení alergií přečetla až na vašich stránkách, alergoložka mi o tom nikdy neřekla. Předem moc děkuji za odpověď, myslím, že Vaše odpovědi moc pomáhají lidem. Díky.

MUDr. Iva Pončáková, 12. 8. 2008

Milá Martino,
Váš případ je bohužel zcela typický. Reakce na med je u pylových alergiků pravděpodobná, protože obsahuje příměsi pylů. Může Vám vadit jen med z určité oblasti, ale při intenzitě Vašich reakcí bych se raději vyhnula medu vůbec.
Zkřížené alergie při alergii na břízovité jsou pozorovány až u 70
% pacientů a jsou to nejčastěji: jablko, lískový ořech, kořenová zelenina, ev. broskev, třešeń, hruška, banán, latex, meloun.
U alergiků na trávy to jsou: celer, mrkev, ev. rajče, arašídy, soja, pepř.
U roztočů to jsou hlavně švábi, hmyz, korýši, mekkýši a červi. Je například určité riziko reakcí po konzumaci "plodů moře" .
Ne každý ale musí reagovat na všechny uvedené potraviny a naopak může reagoat i na jiné, toto jsou jen ty nejčastější.
K uvedeným potravinám přistupujte opatrně, neznamená to ale ,že všechny u Vás vyolají reakci.Není jiné cesty, než to opatrně vyzkoušet, která vadí a která ne. Vyhýbat se potom musíte těm, které dělají problémy.
Zdravím van


Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.