Dotaz 759

Dotaz, 5. 9. 2008

Dobrý den pí. doktorko.Chci se zeptat na jednu věc.V poslední době asi 2rokem jsem stále více nemocen.Jsou mi předepisována antibiotika různých druhů a vždy když přijdu opět na výtěr po jejich dobrání, je zjištěno,že streptokoky se vesele namnožili a antibiotika jsou k ničemu.Aby toho nebylo dost,tak mi našli doktoři na ORL zlatýho stafylokoka.Je to zřejmě velký cestovatel ten STAFÝK ,jelikož jednou je v krku,jednou v nose.Na netu jsem zjistil,že se nedá jen tak vyplenit,že může poškodit i jiné orgány ,prostě že si s ním užiji samou legraci.Problém je ,že se mi neustále v práci špatně dýchá,jakoby mi ležela cihla mezi bradavkami,dost se potím,buší mi srdce a mám rozostřené vidění.Můžou tyto příznaky být alergie?nebo špatná imunita?Ještě k mým nemocem,vdětství opakované angíny,v tomto čase to samé(ale bez teplot a horeček).Dle mého prostého názoru mám někde na průduškách nějaký chronický zánět.Poraďte mi prosím co dělat,protože už mě to ničí dlouhou dobu a nikdo mi nic kloudnýho neporadí.Děkuji za váš čas,přeji hezký den Zdeněk

MUDr. Iva Pončáková, 5. 9. 2008

Milý Zdeňku,
Vaše obtíže mohou být při řadě onemocnění i při alergii nebo snížené imunitě. Pokud máte opakované závažné streptokokové záněty mandlí, je několik možnosti - buď´ dlouhodobě Penicilin - injekce 1x za 6 týdnů, nebo mandle odstranit. To musí rozhodnout ORL lékaři.
Zlatý Stafylokok se na sliznici nosu nebo hrdla nachází zcela běžně i u zdravých, problém nastane až tehdy, když způsobí hnisavé onemocnění nebo pronikne do krve a napadne vnitřní orgány. Pokud ho máte opakovaně ve výtěru krku nebo nosu nic to ještě neznamená, má ho tam mnoho zdravých lidí. Řešíme to až tehdy, kdž vidíme jasnou spojitost mezi chorobou kultivačním nálezem - například je Stafylokok vykultivován z hnisavého ložiska.

Vzhledem k vyšší nemocnosti a opakovanýchm zánětům mandlí doporučuji imunologické vyšetření a pokud bude v normě, znovu ORL a ev. zvážit dlouhodobě Penicilin nebo odstranění mandlí.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.